Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie tajemnicze ślady w lesie wskazują, że pobliżu mogą przebywać niedźwiedzie. Zobaczcie!

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Łosie, jelenie, sarny, dziki, a nawet muflony, wilki, rysie i szakale złociste - te zwierzęta można spotkać na terenach administrowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu. 110 niedźwiedzi – tak niewiele liczy populacja tych zwierząt w naszym kraju! Lasy Państwowe pokazały, jak rozpoznać, że w lesie bytują niedźwiedzie. Jeśli zobaczysz na drzewie taki tajemniczy ślad, w pobliżu były i nadal mogą przebywać niedźwiedzie. Zobacz, na jaki znak zwrócić uwagę >>>>>
Łosie, jelenie, sarny, dziki, a nawet muflony, wilki, rysie i szakale złociste - te zwierzęta można spotkać na terenach administrowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu. 110 niedźwiedzi – tak niewiele liczy populacja tych zwierząt w naszym kraju! Lasy Państwowe pokazały, jak rozpoznać, że w lesie bytują niedźwiedzie. Jeśli zobaczysz na drzewie taki tajemniczy ślad, w pobliżu były i nadal mogą przebywać niedźwiedzie. Zobacz, na jaki znak zwrócić uwagę >>>>>unsplash.com
Dawniej niedźwiedzie występowały na terenach leśnych całej Polski. Obecnie populacja niedźwiedzi w Polsce obejmuje zaledwie około 110 osobników. Lasy Państwowe pokazały, jak rozpoznać, że w lesie bytują niedźwiedzie. Jeśli zobaczysz na drzewie taki tajemniczy ślad, w pobliżu były i nadal mogą przebywać niedźwiedzie. Zobacz, na jaki znak zwrócić uwagę.

Niedźwiedzie w Polsce
Łosie, jelenie, sarny, dziki, a nawet muflony, wilki, rysie i szakale złociste - te zwierzęta można spotkać na terenach administrowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu.

110 niedźwiedzi – tak niewiele liczy populacja tych zwierząt w naszym kraju! Niedźwiedzie jako jedne z pierwszych uzyskały status gatunku ściśle chronionego. Nie zmienia to faktu, że grozi im całkowite wyginięcie - informuje WWF.

Populacja niedźwiedzi w Polsce obejmuje zaledwie około 110 osobników. Zamieszkują one 5 ostoi (obszarów występowania), spośród których najliczniejsza jest „ostoja bieszczadzka” (80 proc. krajowej populacji). Drugi pod względem liczby występujących zwierząt obszar to Tatry, gdzie okresowo może przebywać nawet do kilkunastu osobników - podaje WWF.

Takie ślady wskazują na obecność niedźwiedzia w lesie
Dosyć płaskie i powierzchowne dziury w drzewach, które mogą się kojarzyć z dziełem leśnego szkodnika bądź też chorobą rośliny, to znak, że w pobliżu mogą przebywać niedźwiedzie. Lasy Państwowe Nadleśnictwa Baligród pokazały, jak dzięki znakom na drzewach rozpoznać, gdzie bytują niedźwiedzie.

- Tam, gdzie bytują niedźwiedzie możemy znaleźć takie znaki na drzewach. Na przełomie wiosny i lata, żeby dostać się do słodkiego łyka jodeł odrywają zębami i pazurami fragmenty kory. Po jakimś czasie miejsce to zasiedlają grzyby i owady. Bywa, że rana z czasem zarośnie, albo w jej miejscu powstanie dziupla, która stanie się schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, może nawet dla samych niedźwiedzi... - czytamy na profilu Nadleśnictwa Baligród (woj. podkarpackie) na Facebooku.

Niedźwiedź wśród leśnych gatunków wyróżnia się inteligencją i zmysłem węchu. Jego wrodzony spryt pozwala mu zdobywać pożywienie nawet tam, gdzie nie jest to mile widziane. A wato wiedzieć, że niedźwiedź to jeden z największych łakomczuchów. Nie wchodzi jednak w konflikt z człowiekiem, gdy nie jest do tego zmuszony lub wręcz skuszony.

Zima to dla niedźwiedzi czas spędzany w gawrach, czyli specjalnie przygotowanych legowiskach. Mogą one mieć postać jaskini, wykopanej nory a nawet obszernej dziupli. Niedźwiedzie nie popadają w pełen letarg i jeśli coś lub ktoś zakłóci ich zimowy sen, w każdej chwili mogą podjąć aktywność. Zaburza to jednak ich naturalny cykl i stanowi niebezpieczeństwo dla życia.

Zobacz więcej w naszej galerii:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska