
Łosie, jelenie, sarny, dziki, a nawet muflony, wilki, rysie i szakale złociste - te zwierzęta można spotkać na terenach administrowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu.
110 niedźwiedzi – tak niewiele liczy populacja tych zwierząt w naszym kraju!
Lasy Państwowe pokazały, jak rozpoznać, że w lesie bytują niedźwiedzie. Jeśli zobaczysz na drzewie taki tajemniczy ślad, w pobliżu były i nadal mogą przebywać niedźwiedzie.
Zobacz, na jaki znak zwrócić uwagę >>>>>

Dosyć płaskie i powierzchowne dziury w drzewach, które mogą się kojarzyć z dziełem leśnego szkodnika bądź też chorobą rośliny, to znak, że w pobliżu mogą przebywać niedźwiedzie. Lasy Państwowe Nadleśnictwa Baligród pokazały, jak dzięki znakom na drzewach rozpoznać, gdzie bytują niedźwiedzie.

- Tam, gdzie bytują niedźwiedzie możemy znaleźć takie znaki na drzewach. Na przełomie wiosny i lata, żeby dostać się do słodkiego łyka jodeł odrywają zębami i pazurami fragmenty kory. Po jakimś czasie miejsce to zasiedlają grzyby i owady. Bywa, że rana z czasem zarośnie, albo w jej miejscu powstanie dziupla, która stanie się schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, może nawet dla samych niedźwiedzi... - czytamy na profilu Nadleśnictwa Baligród (woj. podkarpackie) na Facebooku.

Niedźwiedź wśród leśnych gatunków wyróżnia się inteligencją i zmysłem węchu. Jego wrodzony spryt pozwala mu zdobywać pożywienie nawet tam, gdzie nie jest to mile widziane. A wato wiedzieć, że niedźwiedź to jeden z największych łakomczuchów.
Co jedzą niedźwiedzie w naturze? Jego nazwa pochodzi od staropolskiego "miedźwiedź" i określa zwierzę odżywiające się miodem. Oprócz tego niedźwiedzie żywią się głównie pokarmem roślinnym - leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów oraz padliną. Może się zdarzyć, że z braku pożywienia niedźwiedzie zaatakują inne zwierzęta, na przykład owce.