Spis treści
Pierwszego dnia naboru 1,4 tys. rolników złożyło przez internet wnioski o dopłaty za 2023 rok. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich oraz innych płatności powierzchniowych można składać od 15 marca wyłącznie za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Do 30 marca Agencja odnotowała prawie 57 tys. wniosków, które do niej trafiły.
Aktualizacja: Do 18 kwietnia liczba złożonych wniosków wyniosła 198 tys.
Nabór o dopłaty bezpośrednie 2023 inny od poprzednich
Aplikacja eWniosekPlus działa od północy 15 marca. Mało który rolnik jest gotowy pierwszych dniach do zatwierdzenia wniosku i przesłania go do ARiMR.
Nie chodzi jedynie o kwestie techniczne, ale też praktyczne — na działce trzeba zadeklarować uprawę, a tu decyzja może się zmienić wraz z wiosennymi zasiewami lub koniecznością zmiany, jeśli ozima uprawa kiepsko przezimowała. Nie wszyscy chcą potem zgłaszać korekty. Pojawiają się też zmiany formalne, które trzeba poznać.
Rolnicy chcą dać sobie czas na oswojenie się z tym, co zawierają ekoschematy, konsultować z doradcami. Jednocześnie nie warto zostawiać złożenia wniosku na ostatnią chwilę, bo kolejki po pomoc przed biurami ODR czy ARiMR mogą być długie. Tego, licznych pytań, trudnych przypadków i wątpliwości oraz nerwów obawia się część pracowników obu instytucji, dla których rozwiązania również są nowością.
Poznaj 6 najważniejszych zmian w dopłatach bezpośrednich 2023
- Kryterium rolnika aktywnego zawodowo - trzeba je spełniać, a wystarczy być w poprzednim roku beneficjentem płatności bezpośrednich nieprzekraczających kwoty 5 tys. euro. O innych wytycznych piszemy tu: Rolnik aktywny zawodowo.
- Trzeba stosować zasady wzmocnionej warunkowości. Zastępują obowiązujące do tej pory pojęcia wzajemnej zgodności, czyli cross-compliance, i zazielenienia). Wzmocniona warunkowość opiera się na 9 normach GAEC, dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska.
- Rozszerzone wsparcie na dobrostan zwierząt, w tym nowe gatunki uprawnione do przyznania dopłat (więcej o tym poniżej).
- Ekoschematy, czyli zupełnie nowa forma dopłat, która pojawia się w kampanii dopłat 2023. Ekoschematów jest 6 i to od rolnika zależy, czy zdecyduje się na ich wdrożenie, wyjaśnia ARiMR.
- Płatność redystrybucyjna. Zmienia się tu dolny próg powierzchni gospodarstwa objętej płatnością redystrybucyjną. Do tej pory wynosił on 3 ha, a od tego roku został obniżony do 1 ha. Płatność jest przyznawana do pierwszych 30 ha.
- Uzupełniające wsparcie dochodów dla młodych rolników - zniesiono limit powierzchni gruntów, do których przyznawana jest płatność (dotychczas było to 50 ha).
O ekoschematy trzeba osobno wnioskować, nie są zawarte w formularzu z automatu.
- Podczas składania wniosku w rozpoczynającej się 15 marca kampanii trzeba pamiętać: dopłaty za stosowanie ekoschematów nie będą przyznawane automatycznie. Trzeba będzie o nie zawnioskować. Pomogą doradcy rolni i szkolenia - tłumaczył i zapewniał minister Henryk Kowalczyk podczas jednego z wystąpień.
Mimo początkowych trudności warto skorzystać z dopłat w ramach WPR, przekonuje również wiceminister Ryszard Bartosik. - Dopłaty zrekompensują także ewentualne straty za stosowanie praktyk zrównoważonego rolnictwa – zaznaczył 3 marca sekretarz stanu.
To trzeba wiedzieć o naborze wniosków o płatności bezpośrednie 2023
- Termin podstawowy: 15 marca - 15 maja.
- Miejsce składania wniosków: aplikacja eWniosekPlus.
- Pomoc merytoryczna: doradcy ODR, techniczna: pracowniczy ARiMR.
Dobrostan zwierząt jeszcze ważniejszy w dopłatach
Wsparcie dla rolników w zakresie poprawiania dobrostanu zwierząt jest bardzo ważną częścią realizacji wspólnej polityki rolnej w otwieranej w 2023 roku perspektywie. Jak podkreśla szef resortu rolnictwa, są na to przeznaczone środki finansowe wielokrotnie większe niż w poprzedniej perspektywie.
Pieniądze dostaną producenci rolni, którzy stosują praktyki wspierające dobrostan. I tu jeszcze jedna ważna informacja, poszerza się lista gatunków zwierząt objętych dopłatami.
