https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie zniżki mają posiadacze Karty Dużej Rodziny w 2024 roku. Te ulgi im się należą

Małgorzata Stempinska
Karta Dużej Rodziny przysługuje niezależnie od dochodu wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek
Karta Dużej Rodziny przysługuje niezależnie od dochodu wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek Pixabay.com
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Jej posiadacze mogą sporo zaoszczędzić nie tylko podczas codziennych zakupów, ale również podczas wakacji czy rodzinnych wyjazdów. Jakie dokładnie zniżki i ulgi przysługują posiadaczom Karty Dużej Rodziny? O tym w naszym artykule.

Spis treści

Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny (KDR) to system zniżek dla rodzin wielodzietnych. Jej posiadacze mają możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni.

Karta Dużej Rodziny – ile dzieci musi mieć rodzina?

Karta Dużej Rodziny przysługuje niezależnie od dochodu wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek.

O Kartę Dużej Rodziny mogą się także ubiegać:

  • rodzice zastępczy,
  • osoby prowadzące rodzinny Dom Dziecka,
  • dzieci do 18. roku życia,
  • dorośli do 25. roku życia - w przypadku kontynuowania nauki,
  • dzieci bez ograniczeń wiekowych, jeśli posiadają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Jak złożyć wniosek o KDR?

Karta Dużej Rodziny jest dostępna w dwóch formach: tradycyjnej (tj. plastikowej) i elektronicznej (tj. na urządzeniach mobilnych).
Osoby ubiegające się o KDR składają jeden wniosek w gminie lub elektronicznie za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl).

Wydanie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne. Natomiast opłatę w wysokości 15 zł ponosi się za duplikat, a 10 zł wynosi domówienie tradycyjnej formy Karty.

Jakie zniżki przysługują posiadaczom KDR?

W ramach Karty Dużej Rodziny udzielane są dwa rodzaje zniżek: ustawowe oraz handlowe (nieustawowe).

Zniżki ustawowe to:

  • zniżki na przejazdy kolejowe - 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na bilety miesięczne - ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 50 proc. ulgi opłaty za paszport - ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 75 proc. ulgi opłaty za paszport - dzieci,
  • bezpłatny wstęp do parków narodowych,
  • gwarancja stałej ceny zużycia energii elektrycznej na obecnym poziomie (stosowanie cen z roku 2022) – do 3 MWh zużycia rocznego.

Zniżki nieustawowe to ulgi udzielane przez podmioty prywatne. Są to m.in.:

  • rabat na paliwo na stacjach benzynowych (np. Orlen),
  • zniżki na bilety do kina (np. w sieci Helios),
  • rabat na zakupy w marketach i dyskontach (np. w Lidlu),
  • tańsze bilety lotnicze (np. w PLL Lot),
  • tańsze ubezpieczenie (np. w LINK 4),

Na jak długo jest wydawana Karta Dużej Rodziny?

Rodzice otrzymują KDR na całe życie, a dzieci do ukończenia 18 lat. Dzieci, które dalej uczą się w szkole lub studiują, mają przyznaną Kartę Dużej Rodziny:

  • do 30 września następującego po końcu roku szkolnego, w którym planowane jest ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce – gdy dziecko uczy się w szkole,
  • do 30 września roku, w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce – gdy dziecko uczy się w szkole wyższej.

Dzieci niepełnosprawne dostaną KRD na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności, a dzieci umieszczone w rodzinnej pieczy zastępczej - na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia.

Karta Dużej Rodziny – dlaczego warto?

Posiadanie Karty Dużej Rodziny ułatwia dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia. W praktyce Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki przy zakupie jedzenia, kosmetyków, odzieży, obuwia, książek, zabawek oraz paliwa. Obniża także koszty rachunków za usługi telekomunikacyjne czy bankowe.

Nie przegap

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska