Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza antyinflacyjna 2023. Ma być utrzymany niższy VAT na żywność. Co z innymi produktami i usługami?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Obecnie 0 proc. stawka VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze, wcześniej to było 5 procent.
Obecnie 0 proc. stawka VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze, wcześniej to było 5 procent. Marzena Bugała
Tarcza antyinflacyjna zostanie, ale zmieni formę - zapowiedział wczoraj premier. Rząd chce dalej utrzymywać obniżony podatek VAT na żywność.

Przypomnijmy, 24 października prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przedłużającą Tarczę Antyinflacyjną. Oznacza to, że niższe stawki VAT m.in. na żywność, paliwa, a także zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej będą obowiązywać do końca tego roku.

Tak jest do końca roku, a co dalej?

Na razie jest więc tak, że przewidziana w tarczy stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. 0 proc. VAT ma też zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.).

Stawkę 5 proc. VAT stosuje się zaś do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

Tak będzie do końca grudnia, a co dalej? Rząd chce zastąpić w 2023 roku obniżki stawek VAT w ramach tarczy antyinflacyjnej innym mechanizmem, przy utrzymaniu obniżonego VAT-u dla żywności - poinformował wczoraj portal bankier.pl.

Cytowany tam premier Morawiecki podkreślił: "Z tarczy antyinflacyjnej nie rezygnujemy, jednak głównie ze względu na to, że nie mamy zgody ze strony Komisji Europejskiej. Wręcz przeciwnie, są groźby, że będą nakładane kolejne kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych - obniżek stawek podatku VAT. Chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przed inflacją".

Mowa o takim mechanizmie, który utrzyma zamrożenie cen dla gospodarstw domowych, to również obniżona stawka dla gospodarstw domowych, czyli 693 zł za MWh powyżej 2 600 lub 3 000 kWh zużycia rocznego, a także utrzymane na stosunkowo niskim poziomie ceny w porównaniu do proponowanych poprzednio, czyli 785 zł za MWh dla MŚP, szpitali i szkół.

Ceny mają być tak ukształtowane przez spółki energetyczne, aby stały się buforem powrotu stawek VAT do poziomu sprzed dwóch, trzech miesięcy.

"Niestety, przed nami zimowe miesiące, kiedy ceny nośników energii są wysokie i cały czas jeszcze będzie nam mocno dokuczać inflacja. Cena energii, to matka wszystkich kosztów, matka wysokich cen" - podsumował szef rządu (PAP).

Jak wiadomo, na wzrost cen energii elektrycznej ma wpływ kilka czynników. To m.in. wzrost cen węgla oraz potrzeba jego oszczędzania z uwagi na zbliżający się trudny sezon grzewczy, wzrost cen gazu ziemnego, ciągły wzrost popytu na energię elektryczną, przestarzała infrastruktura oraz opłaty za uprawnienia do emisji CO2.

W 2022 roku, dzięki wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej stawka VAT na energię elektryczną została czasowo obniżona do poziomu 5 proc. Dzięki temu odbiorcy indywidualnie nie odczuli tak drastycznie bieżących podwyżek.

Warto szukać sposobów na oszczędności

Jednak przedsiębiorcy nie zostali objęci ochroną. Taryfy dla biznesu kształtowane są przez rynek i ustalane w sposób indywidualny. Stawki wzrastają za sprawą wprowadzenia od 1 stycznia 2021 r. opłaty mocowej.

Z analizy serwisu Rachuneo wynika, że w ciągu ostatniego roku ceny w taryfie C11 wzrosły średnio o 279 proc.

Każdy sezon jesienno-zimowy to okres większego zużycia energii elektrycznej, zarówno w indywidualnych gospodarstwach domowych, jak i w przedsiębiorstwach. Podwyżki rzędu 40-50 proc. dla wielu firm mogą okazać się nie do udźwignięcia. Dlatego już dziś warto szukać rozwiązań mogących pomóc oszczędzić energię, a co za tym idzie - obniżyć wysokość rachunków. Warto np. wyłączać zbędne sprzęty i oświetlenie, tradycyjne żarówki zastąpić energooszczędnymi typu LED.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska