Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tata idzie na urlop, by zająć się dzieckiem. To już norma!

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Urlop tacierzyński często utożsamia się z urlopem ojcowskim. Niesłusznie, bo to dwa różne urlopy przysługujące pracownikowi ojcu
Urlop tacierzyński często utożsamia się z urlopem ojcowskim. Niesłusznie, bo to dwa różne urlopy przysługujące pracownikowi ojcu 123RF
Z roku na rok w naszym regionie przybywa ojców na urlopach ojcowskich. Za okres pobytu w domu z maluchem ZUS wypłaca im zasiłek.

Jutro dzień ojca, czyli święto wszystkich tatusiów. Z danych ZUS wynika, że ojcowie coraz częściej angażują się w opiekę nad dzieckiem. - Jeśli tato dziecka podlega ubezpieczeniu chorobowemu, może skorzystać z trzech typów urlopów związanych z narodzinami dziecka. Są to: urlop ojcowski, tacierzyński i rodzicielski. Najczęściej panowie decydują się na urlop ojcowski, później na macierzyński, rzadziej na rodzicielski - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Życzenia na Dzień Ojca. Przykładowe wierszyki z życzeniami [WIERSZYKI, SMS, KRÓTKIE]

Ojcowie dwa tygodnie chętnie w domu spędzają z maluchem

Urlop tacierzyński często jest utożsamiany z urlopem ojcowskim. Niesłusznie, bo to dwa różne urlopy przysługujące pracownikowi - ojcu, który chce sprawować opiekę nad dzieckiem.

Urlop ojcowski zawsze wynosi 2 tygodnie. Może być on wykorzystany do ukończenia przez dziecko 2. roku życia, maksymalnie w dwóch częściach po tydzień każda. W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim.

Z roku na rok rośnie liczba ojców, którzy decydują się na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. W całym kraju w 2016 roku liczba panów pobierających zasiłek z tytułu urlopu ojcowskiego wyniosła 146,4 tys., rok później 174,2 tys. W 2018 roku z tego urlopu skorzystało 196 tys. ojców. Rosnącą liczbę mężczyzn na urlopie ojcowskim widać również na Pomorzu i Kujawach. - W 2018 roku w naszym województwie placówki ZUS wypłaciły ponad 10,1 tys. zasiłków za czas urlopu ojcowskiego, rok wcześniej 8,8 tys., a w 2016 roku 7,3 tys. - podaje Krystyna Michałek.

Wkrótce Dzień Ojca. Nie można zapomnieć o prezencie dla taty - sprawdź znalezione przez nasz propozycje gadżetów i najlepszych prezentów na dzień Dzień Ojca 2018.Aby przejść do kolejnego zdjęcia przesuń stronę gestem lub kliknij strzałkę w prawo na zdjęciu >>>

Prezenty na Dzień Ojca 2018. Co kupić tacie? [23 czerwca]

Dla ojca urlop tacierzyński

Z kolei urlop tacierzyński jest to część urlopu macierzyńskiego niewykorzystana przez matkę dziecka, którą przejmuje ojciec. Tak więc tata może być na tym urlopie zarówno dwa tygodnie, jak i dwa miesiące. Wszystko zależy od tego, ile tygodni urlopu macierzyńskiego weźmie mama malucha.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, matka dziecka, po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie, może zrezygnować z dalszego pobierania zasiłku i wcześniej wrócić do pracy. W takim przypadku pozostałą część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego wykorzystuje ojciec dziecka w okresie przypadającym bezpośrednio po terminie rezygnacji z części zasiłku przez matkę dziecka.

W ubiegłym roku w naszym województwie 766 mężczyzn zdecydowało się na urlop tacierzyński. To niewiele biorąc pod uwagę, że w tym samym okresie skorzystało z niego ponad 18,3 tys. kobiet.

Dzień Ojca. Kiedy jest Dzień Ojca? Wybierz najlepszy prezent na Dzień Ojca!

Na rodzicielski tatusiowie się nie garną

Po urlopie macierzyńskim zarówno mama jak i ojciec dziecka mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku porodu wielorakiego do 34. Urlop ten przysługuje również w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie.
W 2018 roku z urlopu rodzicielskiego w województwie kujawsko-pomorskim skorzystało ponad 20,1 tys. rodziców. - Wśród nich było tylko 215 mężczyzn - podsumowuje Krystyna Michałek.

Urlop rodzicielski też dla ojca

Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do ukończenia przez dziecko 6. roku życia (do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia). Urlop może zostać udzielony w nie więcej niż 4 częściach stanowiących wielokrotność tygodnia przypadających bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego. Ten urlop oboje rodzice mogą wykorzystać wspólnie lub podzielić między siebie.

Część urlopu nie może być krótsza niż 8 tygodni z wyjątkiem:

  • pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która w przypadku urodzenia jednego dziecka nie może być krótsza niż 6 tygodni,
  • przyjęcia dziecka na wy-chowanie - w tym przypadku pierwsza cześć urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 3 tygodnie,
  • sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska