W Polsce w obiegu znajdują się dwa rodzaje banknotów. Pierwsza seria została wprowadzona do obiegu 1 stycznia 1995 roku, co oznacza, że niektóre z nich mają już prawie 30 lat. Druga seria, z odświeżoną szatą graficzną, zaczęła krążyć wśród Polaków od 7 kwietnia 2014 roku. Obie serie banknotów pełnią funkcję ważnego środka płatniczego, ale tylko do czasu, aż nie zostaną uszkodzone.
- Przeczytaj: Tyle pieniędzy można przechowywać w domu w 2024 roku. W tych sytuacjach warto mieć gotówkę w domu
Uszkodzone banknoty, niezależnie od serii, przestają być uznawane za środek płatniczy i nie można ich używać do dokonywania transakcji. Z tego względu bardzo ważne jest, aby w przypadku posiadania zniszczonych banknotów, bezzwłocznie dokonać ich wymiany.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że uszkodzone pieniądze przestają być ważnym środkiem płatniczym, a czasem też tracą swoją wartość. Warto jednak wiedzieć, że mamy prawo odmówienia przyjęcia uszkodzonego banknotu w sklepie, podobnie jak sprzedawca ma prawo odmówić jego przyjęcia od nas.
W 2024 roku, podobnie jak w latach poprzednich, istnieje możliwość wymiany uszkodzonych banknotów. Procedura ta jest niezbędna, aby utrzymać wartość i funkcjonalność polskiej waluty w obiegu. Znajomość tych zasad pozwala na właściwe postępowanie z uszkodzonymi banknotami i uniknięcie strat finansowych.
Oto banknoty, które tracą wartość
Przepisy dotyczące wymiany pieniędzy mówią jasno, jakie banknoty tracą wartość. Zobaczcie, kiedy przy wymianie pieniędzy nie dostaniemy 100% ich wartości: