Przedawnienie długu w teorii pozwala na uniknięcie konieczności spłaty zobowiązań finansowych po upływie określonego czasu. To jednak nie takie proste. I zdarza się rzadko. Przedawnienie długu zdarza się, kiedy wierzyciel przez określony czas nie upomina się o swój dług.
- Przeczytaj: Oto lista długów, które się nie przedawniają. Te zobowiązania musisz spłacić
Jakie są zasady przedawnienia długu?
Kodeks Cywilny precyzuje zasady, według których dług ulega przedawnieniu. Art. 118 kodeksu cywilnego stanowi, że termin przedawnienia wynosi zazwyczaj sześć lat, ale są wyjątki. Dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej termin przedawnienia jest krótszy i wynosi trzy lata.
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.
Ważnym aspektem jest również przerwanie biegu przedawnienia. Każde przypomnienie o długu, czy to w formie monitu, wezwania do zapłaty, czy innej formy upomnienia, resetuje licznik czasu do przedawnienia.
Te długi są już przedawnione
Choć przedawnienie długu może wydawać się skomplikowane, istnieją zobowiązania, które mogą ulec przedawnieniu. Warto więc być świadomym swoich praw i obowiązków, a także dokładnie śledzić, jakie działania podejmuje wierzyciel w celu odzyskania długu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, które długi już się przedawniły, zajrzyj do naszej galerii. Tam znajdziesz przykłady zobowiązań, które mogą już nie obciążać Twojego budżetu. Pamiętaj jednak, że każda sytuacja jest indywidualna i warto skonsultować się z prawnikiem, aby mieć pewność, jakie prawa i obowiązki Cię dotyczą.