Nie ma wątpliwości co do tego, że swoje długi należy spłacać. Jeśli zaciągamy zobowiązania to musimy je spłacać.
Przedawnienie roszczeń dotyczy sytuacji, gdy po upływie określonego terminu dłużnik może uchylić się od zapłaty.
Ma to zastosowanie wtedy, gdy od momentu powstania zobowiązania przez określony czas wierzyciel nie podejmie żadnych działań, które mają na celu wyegzekwowanie należności.
Jak sprawdzić czy dług jest przedawniony?
W Biurze Informacji Kredytowej możemy sprawdzić informacje o zadłużeniu. W ten sposób najłatwiej sprawdzić, czy doszło do przedawnienia długu. Zdarza się jednak, że mimo przedawnienia, długi nadal wpisane są do rejestru. Wówczas należy żądać o ich usunięcie.
Koniecznie przeczytaj: Te długi się nie przedawniają. Oto lista długów, które się nie przeterminują
W polskim Kodeksie Cywilnym istnieje instytucja przedawnienia roszczeń, która pozwala dłużnikowi uniknąć zapłaty długu w pewnych okolicznościach.
Dawniej maksymalny czas po jakim mogło dojść do przedawnienia wynosił 10 lat. Wraz z majem 2018 roku wprowadzono nowelizację i czas ten uległ skróceniu aż o 4 lata. Aktualnie dłużnik może liczyć na przedawnienie długu już po 6 latach. Najwięcej długów przedawnia się po upływie 3 lata.
Jakie długi przedawniają się w 2023 roku?
Gdy zapłacimy przedawniony dług nie mamy prawa domagać się jego zwrotu. W poniższej galerii znajdziecie listę długów, które się przedawniają w 2023 roku:
