- Zatrudniamy dużo kobiet, m.in. młode matki, cenię ich zaangażowanie - mówi nam Marcin Kłosowicz, prezes Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Pruszczu, jeden z wielu uczestników konferencji "Rodzina i praca - work life balance", zorganizowanej przez Okręgowy Inspektorat Pracy z Oddziałem ZUS w Bydgoszczy (22 września). - Warto przyjmować takie osoby, bo są perspektywiczne i przeważnie wracają do pracy po wolnym związanym z urodzeniem dziecka. Oczywiście, ich nieobecność oznacza dezorganizację firmy. Państwo powinno ułatwić zatrudnianie kobiet w wieku, gdy mogą zajść w ciążę i zniknąć z pracy na rok. Mam na myśli głównie finansowania czasu, gdy nam tego pracownika zabraknie.
Nowe ułatwienia dla pracujących rodziców - LISTA
W konferencji uczestniczyła też m.in. Edyta Kulesza-Raczkowska, pełnomocnik ds. BHP w spółce Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino w Inowrocławiu. Mediom opowiadała, jak jej pracodawca idzie na rękę młodym rodzicom: - Młode mamy mają u nas dodatkowe dwa dni wolnego w roku, a w tygodniu mogą pracować nie po osiem, ale sześć godzin. Mają ten dodatkowy czas, aby spokojnie wrócić do normalnej, zawodowej aktywności.
Podczas konferencji "Rodzina i praca - work life balance" w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, eksperci podzielili się wiedzą np. na temat rodzicielstwa w świetle obowiązującego prawa czy świadczeń związanych z macierzyństwem. Omówili również nową dyrektywę unijną work-life balance, dotyczącą równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, która de facto oznacza duże zmiany w Kodeksie pracy w 2023 roku.
Sylwia Krawczyk, OIP Bydgoszcz: - Niektóre założenia unijnej dyrektywy już mamy, inne trzeba zmienić lub wprowadzić w życie.
Oto, co będzie obowiązywało firmy w 2023 roku - po wprowadzeniu dyrektywy work-life balance. Muszą wprowadzić te dodatkowe ułatwienia dla pracujących rodziców - szczegóły w dalszej części artykułu.
