Spis treści
Rozliczenie podatkowe dotyczy wszystkich. Jedni jednak w jego ramach otrzymują zwrot nadpłaty, inni wychodzą na zero, a jeszcze innych czeka niemiła niespodzianka i konieczność dopłacenia do podatku.
Przeczytaj: Zwolnienia z podatku 2025 - te osoby będą zwolnione. Zobaczcie jakie zasady będą obowiązywały
Dopłata do podatku
Rozliczenie indywidualne rozpocznie się 15 lutego i potrwa do 30 kwietnia. W tym czasie możemy, ale nie musimy złożyć PIT w urzędzie lub zalogować się do systemu gdzie czeka na nas wypełniony dokument, który należy sprawdzić, dodać ulgi i wysłać. Jeśli jednak nie zrobimy tego do 30 kwietnia 2025 roku system wyśle nasze rozliczenie automatycznie.
Dopłatę należy zrobić do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. czyli tego samego, do którego składa się zeznanie podatkowe. Dopłaty nie trzeba robić tego samego dnia, w którym składa się zeznanie podatkowe, ważne, aby zmieścić się w terminie do 30 kwietnia.
Dlatego jeśli spodziewamy się dopłaty, warto to zrobić wcześniej. Późniejsza zapłata obciążona będzie dodatkowo koniecznością naliczania odsetek podatkowych za zwłokę, tzw. zaległość podatkowa.
Te osoby muszą dopłacić do podatku w 2025 roku
Zobaczcie w galerii poniżej, kogo w 2025 roku czeka konieczność zapłacenia do urzędu skarbowego dodatkowego podatku z rocznego rozliczenia. Oto lista, sprawdź, czy jesteś na niej:
Rozliczenie podatków
Dopłatę do podatku można zmniejszyć, jeśli skorzysta się z przysługujących ulg podatkowych. Dostępnych jest wiele zwolnień z podatku, a wśród nich ulga na dziecko, Internet, rehabilitacyjna, na leki, zabytki, związki zawodowe, a nawet termomodernizacyjna.
Dzięki zastosowaniu ulg można odliczyć nawet kilka tysięcy złotych, w przypadku dopłaty do podatku można nie tylko nie stracić ale także zyskać.
Aby jednak odliczyć ulgi podatkowe konieczne jest wypełnienie zeznania podatkowego lub wprowadzenie ich online. Warto pamiętać, że ulgi podatkowe w zdecydowanej większości nie są wprowadzane automatycznie. Dodatkowo, aby odliczyć większość ulg (wyjątek ulga na dziecko) należy najpierw zapłacić podatek, czyli zarobki muszą być wyższe niż 30 tys. złotych rocznie (kwota wolna od podatku).