
Zgodnie z opublikowanym pod koniec marca projektem ustawy, świadczenie wspierające będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami. Kwota świadczenia będzie powiązana z wysokością renty socjalnej, której aktualna wysokość w 2023 r. po waloryzacji wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto.
------>

Propozycja MRiPS zakłada, że świadczenie wspierające przysługiwać będzie w wysokości od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej – w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Będzie to zatem maksymalnie ponad 3000 złotych miesięcznie brutto. Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych.
----->

Aby otrzymać pomoc osoba niepełnosprawna będzie musiała stanąć przed komisją do spraw orzekania o niepełnosprawności. Ta na podstawie skali ICF oceni poziom wsparcia w punktach - od 70 do 100.
Osoby najbardziej potrzebujące będą mieścić się w skali od 90 do 100 punktów i one będą mogły otrzymać dwukrotność renty socjalnej, czyli (na dziś) 3100 złotych brutto. Ten poziom wsparcia miałby ruszyć w 2024 roku, a pozostałe w kolejnych latach.
----->

Świadczenie w wysokości renty socjalnej przysługiwałoby osobie, która uzyskałaby w skali punktowej od 80 do 90 punktów. Dziś to wysokość emerytury minimalnej, czyli prawie 1600 złotych, ale to wsparcie ma ruszyć od 2025 roku.
Z kolei świadczenie w wysokości 50 proc. renty socjalnej będzie przysługiwać osobom z wynikiem od 70 do 79 punktów. Ten poziom wystartuje jednak dopiero w 2026 roku.
----->