Serwis o2.pl przypomina, że właściciele domów i mieszkań mogą spodziewać się kontroli pieca. Kontrolerzy mają prawo wejść na prywatną posesję i m.in. zapytać o typ ogrzewania, a nawet zajrzeć do pieca i pobrać próbki popiołu.
Kontrole pieców zazwyczaj prowadzone są wyrywkowo, jednak zdarzają się takie, które wynikają ze zgłoszenia.
Mogą je przeprowadzać legitymujący się odpowiednimi dokumentami:
- strażnicy miejscy/gminni
- pracownicy urzędnicy z urzędu marszałkowskiego, gminy, miasta czy powiatu.
Takie kontrole to element działań służących walce ze smogiem. Strażnika miejskiego lub urzędnika upoważnionego do przeprowadzania kontroli należy wpuścić na posesję i jeżeli tego żąda również do domu. Mówi o tym wprost art. 379 ust. 6. ustawy o ochronie środowiska.
Pamiętajmy jednak o możliwych oszustach. W przypadku kontroli należy sprawdzić dokumenty prezentowane przez kontrolera. Osoby starsze przed wpuszczeniem do mieszkania kontrolera mogą skontrować się z innym członkiem rodziny, czy zatelefonować do strażników lub urzędu w celu pełnej weryfikacji kontrolera.
Te osoby dostaną Dodatek Węglowy 2022 - lista
Przypomnijmy, że Prezydent Andrzej Dud podpisał niedawno ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3000 zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym. Zgodnie z ustawą, aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł należało złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do dnia 30 listopada 2022 roku. Gmina będzie miała maksymalnie 30 dni na jego wypłatę.
Dodatek węglowy jest wsparciem pieniężnym na węgiel. Przysługuje on osobom, które zamieszkują gospodarstwa domowe i ogrzewają je węglem kamiennym, brykietem oraz pelletem. Dokładne zasady poznaj w powyższej galerii.
źródło: o2.pl/własne/PAP
