MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pół tysiąca wniosków o dodatek węglowy w Bydgoszczy z odmową. Straż miejska kontroluje domy

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Urzędnicy dotąd wskazali strażnikom miejskim około 1300 "podejrzanych" adresów do sprawdzenia. Przeprowadzono już 790 postępowań weryfikacyjnych w gospodarstwach, których właściciele ubiegają się o dodatek węglowy.
Urzędnicy dotąd wskazali strażnikom miejskim około 1300 "podejrzanych" adresów do sprawdzenia. Przeprowadzono już 790 postępowań weryfikacyjnych w gospodarstwach, których właściciele ubiegają się o dodatek węglowy. Tomasz Czachorowski
Ponad pół tysiąca razy bydgoski ratusz dotychczas odmówił wypłacenie 3 tys. zł dodatku węglowego. Trwają kontrole składających wnioski - straż miejska, na wnioski Urzędu Miasta Bydgoszczy, do tej pory zweryfikowała prawie 800 domostw. Zostało do sprawdzenia około 500 adresów.

Zobacz wideo: Zmiany nazw miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem

od 16 lat

Dodatek węglowy to 3 tys. zł na jedno gospodarstwo dla osób, dla których głównym źródłem ogrzewania domu lub mieszkania jest węgiel. Warunkiem koniecznym do uzyskania dopłaty jest to, aby urządzenia te były zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 procent węgla kamiennego. Główne źródło ogrzewania musi też być wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Może to być kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. Dodatek węglowy nie jest wypłacany gospodarstwom domowym podłączonym do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Wymiana instalacji i... odmowa

To nie jest jednak tak, że złożenie wniosku wystarczy - trzeba się też przygotować na kontrole zasadności ubiegania się o dodatek.

- Właśnie miałam kontrolę straży miejskiej odnośnie dodatku węglowego, składanego w pierwszym terminie, chyba w czerwcu - opowiada czytelniczka. - Składałam wniosek o dodatek węglowy, kiedy nie miałam jeszcze założonego ogrzewania gazowego. Odwołałam się od decyzji jeszcze zanim panowie skończyli instalację, bo na tamten moment to piec kaflowy był moim źródłem ogrzewania. Mimo tego nie dostałam pieniążków. Państwo strażnicy byli bardzo sympatyczni i właśnie skarżyli się na sytuację, że dopiero teraz są przeprowadzane kontrole w domach odnośnie odrzuconych wniosków, że Urząd Miasta milczy na temat tego, że wiele osób nie zdążyło w terminie zrezygnować z ogrzewania centralnego, w tym wiele budynków ADM. Wiele osób do dzisiaj nie dostało decyzji...

Pół tysiąca odmów

- Według na dzień 13 stycznia br. wydano 9564 decyzje o przyznaniu dodatku węglowego - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. Zaznacza jednak, że w 514 przypadkach odmówiono przyznania dodatku.

We wniosku należy podać dane wnioskodawcy m.in. imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego, miejsce zamieszkania. Należy także wskazać numer rachunku bankowego, na który mają zostać przekazane pieniądze. Aby przyspieszyć procedurę weryfikacji wniosków dobrze było przygotować zaświadczenia o złożeniu deklaracji lub kopię deklaracji złożonej  do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Straż miejska sprawdza, czy faktycznie palimy węglem

Arkadiusz Bereszyński, rzecznik bydgoskich strażników miejskich mówi, że municypalni weryfikują dane zawarte we wnioskach od 23 listopada ubiegłego roku. - Sprawdzamy stan faktyczny pod adresami wskazanymi nam przez Urząd Miasta Bydgoszczy - podkreśla. - Do nas nie należy decyzja o przyznaniu bądź odmowie przyznania dodatku. Mamy odpowiedni wzór notatki, wypełniamy ją i przekazujemy do ratusza.

Urzędnicy dotąd wskazali strażnikom około 1300 "podejrzanych" adresów do sprawdzenia. Przeprowadzono już 790 postępowań weryfikacyjnych. Przy okazji oczywiście okazuje się, że w piecach spalane są odpady - takich przypadków w tym roku było siedem. - Bywa, że właściciele nieruchomości nie złożyli deklaracji CEEB, wtedy dostają od nas formularz i go od razu uzupełniają - mówi rzecznik strażników. W ub. roku przypadków braku deklaracji CEEB ujawniono w Bydgoszczy 17, w tym - 4.

Samorządy też do kontroli

Wielu właścicieli po wprowadzeniu przepisów o dodatku węglowym zaczęło zmieniać deklaracje. To właśnie oni w pierwszej kolejności powinni obawiać się kontroli. Gmina sprawdza też gospodarstwa, gdzie składano więcej jak jeden wniosek dla jednego adresu.

Jednak nie tylko gminy kontrolują - same też będą sprawdzane. NIK przewiduje w 2023 roku kontrolę poświęconą wypłacie przez jednostki samorządu terytorialnego dodatku węglowego finansowanego ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pół tysiąca wniosków o dodatek węglowy w Bydgoszczy z odmową. Straż miejska kontroluje domy - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska