Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te sklepy rezygnują z braku chorobowego, jako warunku wypłacenia premii pracownikowi, a te nie [lista]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Aneta Żurek
W związku z zagrożeniem koronawirusem niektóre sklepy zdecydowały, że rezygnują z braku chorobowego, jako warunku przyznania premii pracownikowi. Natomiast wszyscy zatrudnieni poddani kwarantannie otrzymają zasiłek chorobowy z ZUS.

Dość powszechną praktyką w handlu jest, że pracownicy, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich nie dostają premii. Teraz niektóre sieci rezygnują z tego wymogu.

- Obecna sytuacja związana z zagrożeniem koronawirusem może budzić obawy - mówi Janusz Stroka, prezes Netto Polska. - Podjęliśmy więc decyzję, że w takich okolicznościach każda nieobecność pracownika spowodowana chorobą i potwierdzona zwolnieniem lekarskim nie będzie miała wpływu na wysokość uznaniowej premii frekwencyjnej.

Jak to wygląda w innych sieciach?

Taka decyzja nie zapadła

"Dodatek motywacyjny w wysokości 500 zł za 100 procentową frekwencję w pracy przysługuje pracownikom sklepów oraz centrów dystrybucyjnych Kaufland w całej Polsce. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną podjęliśmy decyzję o przyznaniu dodatku motywacyjnego w pełnej wysokości także tym osobom, które na mocy decyzji inspekcji sanitarnej zostały objęte kwarantanną, a w pozostałym okresie mogły pochwalić się 100 proc. frekwencją w pracy. Z kolei osobom, które muszą zostać w domu i sprawować opiekę nad dziećmi, gdy na mocy decyzji administracyjnej czasowo zostanie zamknięty żłobek, przedszkole lub szkoła, przysługuje 50% dodatku frekwencyjnego przy nieobecności nieprzekraczającej dwóch dni" - odpisało nam biuro prasowe Kaufland.

Polecamy także: Zagrożenie koronawirusem. Biznes chwali rząd za pakiet osłonowy dla firm. Co zawiera?

- Rozważamy różne warianty postępowania - zdradza Aleksandra Robaszkiewicz, rzeczniczka Lidla. - Jednak nie podjęliśmy dotąd żadnych decyzji dotyczących premii za obecność w pracy.

Największa konkurencja niemieckiego dyskontu, czyli Biedronka, przemilczała temat i nie odpowiedziała na nasze pytanie. Nie jest tajemnicą, że m.in. w tej sieci premia jest uzależniona od 100 proc. frekwencji.

- Wynagrodzenie w naszej sieci jest niezależne od nieobecności pracowników spowodowanych np. chorobą lub innymi wydarzeniami losowymi - odpowiada zaś np. Krzysztof Janiak, koordynator ds. komunikacji w Ikei.

- Nie mamy takiego składnika wynagradzania, który w sposób negatywny wpływałby na pensje z powodu nieobecności spowodowanej chorobą - mówi też Wioletta Batóg z Departamentu Komunikacji MediaMarktSaturn Polska.

Płatna kwarantanna

Tymczasem pracownik poddany kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń chorobowych. Podstawą do ich wypłaty jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego.

Polecamy także: Koronawirus w Polsce. Puste półki, drożeją maski, żele antybakteryjne do rąk [ceny]

- Jeżeli inspektor lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydadzą decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, stanowi ona podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby. Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby na zasadach ogólnych, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Decyzję można dostarczyć pracodawcy bądź do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Ponadto, jeżeli lekarz uzna, że z racji hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny uzasadnione jest wystawienie zwolnienia lekarskiego i je wystawi, będzie ono podstawą do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń z tytułu choroby.

- Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza. W przypadku, gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych - wyjaśnia rzeczniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska