https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te sprzęty zużywają najwięcej prądu - kalkulator 2025. Tyle płacimy teraz za pralkę, lodówkę i zmywarkę [15.05.2025]

MW-G
Opracowanie:
Zobacz, ile prądu zużywają popularne urządzenia w domu. Na kolejnych zdjęciach znajdziesz uśrednione stawki z 2025 roku.
Zobacz, ile prądu zużywają popularne urządzenia w domu. Na kolejnych zdjęciach znajdziesz uśrednione stawki z 2025 roku. unsplash.com
Rząd szykuje zmiany w rachunkach za prąd, mają być uproszczone i bardziej czytelne. Opłaty za prąd wciąż rosną - wysokość rachunków może naprawdę zaskoczyć! Wiele osób zastanawia się, jak obniżyć rachunki za prąd. Warto wiedzieć, które sprzęty w naszych domach zużywają najwięcej energii. Sprawdź kalkulator zużycia prądu 2025.

Spis treści

Ceny prądu w 2025 roku - to warto wiedzieć?

Ceny energii elektrycznej wzrosły od 1 lipca 2024 roku - rachunki wzrosły o średnio 20 proc. W 2025 roku maksymalna stawka za prąd wynosi 500 zł za MWh.

Przypomnijmy, że zgodnie z informacjami z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, od 1 stycznia 2025 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych pozostają zamrożone do 30 września. Maksymalna cena wynosi 500 zł za MWh, co odpowiada 50 groszom netto za 1 kWh (62,12 groszy brutto z akcyzą i VAT).

Zmiana cen energii elektrycznej nastąpi 1 października 2025 roku - wtedy przestanie obowiązywać rządowe wsparcie.

Tyle kosztuje używanie popularnych urządzeń elektrycznych

Wiele urządzeń w domu jest zasilanych energią elektryczną. Niektóre - jak choćby lodówka - pozostają ciągle włączone. Część sprzętów działa wiele godzin dziennie, inne - 1-2 godziny na dobę.

Sprawdzamy, ile w praktyce kosztuje nas używanie urządzeń elektrycznych. Oto ile prądu zużywa pralka, lodówka, zmywarka czy ładowarka. Szczegóły w galerii poniżej:

Warto dodać, że podane wyniki są uśrednione - jedne gospodarstwa domowe mogą bowiem częściej używać danego urządzenia, inne – rzadziej. Wiele zależy również od modelu sprzętu, jaki posiadamy w domu.

Zmiany w rachunkach za prąd 2025

Projekt ustawy o deregulacji w energetyce został przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Szykują się zmiany w rachunkach za prąd - mają być one uproszczone, bardziej przejrzyste a tym samym bardziej zrozumiałe. Zmienić ma się też forma wymiany korespondencji między przedsiębiorstwami energetycznymi a odbiorcami - na elektroniczną.

W uzasadnieniu projektu napisano, że "odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych napotykają spore trudności ze zrozumieniem poszczególnych pozycji na rachunku za energię elektryczną. W szczególności dotyczy to osób w podeszłym wieku". Rachunki mają stać się bardziej czytelne i zawierać już na pierwszej stronie podsumowanie z najważniejszymi składnikami kosztowymi:

  • jaka jest łączna kwota na rachunku,

  • ile wynosi opłata za część obrotową rachunku,

  • ile wynosi opłata za część dystrybucyjną rachunku.

Taryfy opłat za prąd

Klienci dostawców prądu mają możliwość wybrania jednej z czterech taryf, które mogą dostosować do swojego codziennego życia. Oto one:

  • G11 - taryfa podstawowa, prąd jest w takiej samej cenie przez całą dobę;

  • G12 - taryfa z tanimi godzinami, w której ustalone są dwie stawki za prąd: wyższa w godzinach szczytu i niższa poza nimi;

  • G12 w - taryfa tanie godziny i weekendy, w której są dwie stawki za prąd: niższa w wybranych godzinach oraz we wszystkie weekendy i święta;

  • G12 r - taryfa ekonomiczna dolina, w której obowiązują dwie stawki za prąd: niższa w wybranych godzinach i wyższa w pozostałych godzinach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska