https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Telefon na kartę. Brak doładowania i przepadają pieniądze. Operatorzy naruszyli prawo?

oprac. (d-ka)
pixabay.com
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania przeciwko czterem największym operatorom telekomunikacyjnym: Orange Polska, P4, Polkomtel oraz T-Mobile Polska.

Wątpliwości Prezesa UOKiK wzbudza to, że operatorzy po upływie ważności konta, nie zwracają konsumentom niewykorzystanych środków. Przykładowo: jeżeli konsument doładuje konto na kwotę 25 zł, to może wykonywać połączenia przez 25 dni. Jeżeli nie wykupi ponownego doładowania, niewykorzystane środki przepadają następnego dnia po upływie okresu, w którym mógł wykonywać połączenia. Może to utrudniać konsumentom skorzystanie z prawa do zmiany dostawcy usług. Tym bardziej, że dla rynku usług przedpłaconych (pre-paid) charakterystyczne są dynamiczne zmiany polegające na wprowadzaniu przez operatorów coraz to nowych promocji dla konsumentów, którzy nie są związani terminową umową abonamentową.

- Pieniądze z niewykorzystanych doładowań nie wracają z powrotem do portfela abonenta. W efekcie taka praktyka może np. utrudniać konsumentom zmianę dostawcy usług telekomunikacyjnych. Z obawy przed utratą niewykorzystanych środków, abonent może nie zdecydować się na skorzystanie z lepszej oferty konkurenta mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Top 12 najstarszych komórek. Czy pamiętasz te telefony? [zdjęcia]

Działania operatorów budzą wątpliwości tym bardziej, że w takich krajach jak Niemcy, Austria, Węgry, Chorwacja, Hiszpania, zwrot niewykorzystanych środków jest powszechną praktyką.

Postępowanie przeciwko przedsiębiorcy może zakończyć się wydaniem decyzji zakazującej stosowania praktyki naruszającej prawa słabszych uczestników rynku oraz nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary. W wydawanych decyzjach Prezes UOKiK może również określić środki usunięcia trwających skutków bezprawnej praktyki przedsiębiorcy.

Źródło: UOKIK

To etui ochroni telefony przed podsłuchem i namierzeniem (x-news/RUPTLY):

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fredo

Mnie orange oszukał na prawie 300zł. Paranoja. Telefony użytkują dzieci i nie kontroluje ich na bieżąco. Wysłane odwołanie mają w tyle. Omijajcie złodziei.

o
orange czai się w lodówce
Orange przegina z naciąganiem i wymuszaniem kolejnych "bezpłatnych usług", tktóre po jakimś czasie okazują się płatne. Konsultanci wymuszają zgodę na uruchomienie konta w zaprzyjaźnionym banku stawiąjac warunek przy sprzedaży zagubionej karty SIM. Czy takie praktyki nie zniechęcą klientów do pzedłużania umowy na telefon i internet? Coraz więcej osób ucieka od zawierania umowy i kupuje telefony na kartę by nie być zmuszanym do korzystania z kolejnych usług pociągających za sobą kolejne koszty. Oferta " łączenia usług" powoduje u klientów lęk przed osaczeniem..."otwieram lodówkę, a tam oange"..?
L
Leszek

Ten sam proceder uprawia Aero2 w pakietach płatnych. Dlaczego o nich się nie mówi?

L
Leszek

Ten sam proceder uprawia Aero2 w pakietach płatnych. Dlaczego o nich się nie mówi?

L
Leszek

Ten sam proceder uprawia Aero2 w pakietach płatnych. Dlaczego o nich się nie mówi?

L
Leszek

Ten sam proceder uprawia Aero2 w pakietach płatnych. Dlaczego o nich się nie mówi?

w
wojtek

karą powinno być zwrócenie wszystkich zgromadzonych w ten sposób środków do ich prawowitych właścicieli, sam padłem ofiarą tego procederu

G
Gość

Już najwyższy czas by te firmy oddawały pieniądze !!!!!!!!!!!,bo dzięki temu że nie zwracają nie wykorzystanych pieniędzy osiągają dodatkowe a nienależne dochody.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska