Niedziela palmowa to święto upamiętniające przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, który kończy się w Niedzielę Męki Pańskiej. Podczas Mszy Świętej odbywa się poświęcenie palm oraz procesja, która symbolizuje wjazd Jezusa do Jerozolimy. Wydarzenie to zostało opisanie w Ewangelii św. Mateusza.
"Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił. Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich. Tłum zaś ogromny słał swe płaszcze na drodze, a inni obcinali gałązki z drzew i słali nimi drogę. A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno: »Hosanna Synowi Dawida! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach!«".
Po procesji odczytywany jest fragment Ewangelii opisujący Mękę Pańską.
Co zrobić z Palmą Wielkanocną po Niedzieli Palmowej?
Poświęconej Palmy Wielkanocnej nie można wyrzucać na śmietnik - jest to grzech. Palmę Wielkanocną najlepiej jest zachować na pamiątkę. Obecnie w Polsce wykonuje się ją w większości z suszonych kwiatów. Popularnością cieszą się również suszone zboża, szczególnie owies. Przechowywanie Palmy Wielkanocnej nawet kilka lat nie stanowi więc problemu.
Dozwolone jest również spalenie lub zakopanie palmy. Ogień w symbolice chrześcijańskiej oczyszcza z grzechu. Naturalny rozkład przypomina o kruchości życia.
Ten element musi mieć Palma Wielkanocna. To on pełni funkcję ochronną
Palmy Wielkanocne składają się z wierzbowych gałązek, wiecznie zielonego bukszpanu, suszonych traw i ziół oraz kwiatów. Każdy z elementów w nich zawartych jest przesycony symboliką.
Co musi zawierać Palma Wielkanocna, aby odciągnąć złe siły od domowników? Jakie elementy w Palmie Wielkanocnej pełnią funkcję ochronną? Szczegóły w galerii:
