Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz, w szczególnych sytuacjach, dawcą może być 13-latek!

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
Dawcy oddający regularnie krew (na zdjęciu Marcin Malinowski w toruńskim RCKiK) zmian w przepisach nie powinni odczuć.
Dawcy oddający regularnie krew (na zdjęciu Marcin Malinowski w toruńskim RCKiK) zmian w przepisach nie powinni odczuć. Jacek Smarz
Obecnie obowiązujące przepisy, które regulują sprawy związane z publiczną służbą krwi, muszą być dostosowane do unijnych wymogów. To najważniejszy powód projektowanych zmian.

Do centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców i dawców krwi. Uwagi można zgłaszać do 2 stycznia.

- Wielu nowinek w nim nie ma - zapewnia dr Katarzyna Gągola, p.o. zastępcy dyr. ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. - Niektóre kwestie zostały tylko dopracowane. Poza tym w naszej działalności posługujemy się także wewnętrznymi przepisami, które są bardziej szczegółowe.

Projekt rozporządzenia określa m.in. kryteria dopuszczenia i dyskwalifikacji dawców krwi; wykaz badań kwalifikacyjnych i diagnostycznych, jakim poddaje się kandydata na dawcę krwi i dawcę krwi; zakres informacji, które powinny być przekazane, zanim dojdzie do oddania krwi; dopuszczalną ilość oddawanej krwi i jej składników oraz częstotliwość ich oddawania.

Jedną z zasadniczych zmian jest podwyższenie wieku dawcy krwi; dotyczy to jednak sytuacji szczególnych.- Obowiązujące teraz przepisy mówią o wieku powyżej 13 lat. Chodzi o wyjątkowe przypadki, gdy potrzebna jest krew bardzo rzadkiej grupy. To naprawdę nieczęsto się zdarza. Natomiast projekt rozporządzenia, które trafił do konsultacji, podnosi wiek powyżej 17 roku życia - wyjaśnia dr Gągola.

Nie zmienia się podstawowy wiek dawców. Krwią honorowo (innej możliwości nie ma!) mogą się podzielić osoby w wieku 18-65 lat. - Jeśli dawca ukończył 65 rok życia i jest zdrowy, też może oddawać krew. Jest w przepisach furtka, która na to pozwala. W takich przypadkach lekarz może poprosić o wykonanie dodatkowych badań przez lekarza rodzinnego. Podobnie jest, gdy pojawia się pierwszorazowy dawca, który ma 60 lat - mówi dr Gągola.

Niebezpieczne ulice Grudziądza. Tędy lepiej nie chodzić w pojedynkę [lista]

W projekcie rozporządzenia doprecyzowano m.in. przepisy odnoszące się do osób, które ze względu na swoje zachowania czy działalność są szczególnie narażone na zakażenie chorobami przenoszonymi drogą przetoczenia krwi.

Osoby utrzymujące kontakty seksualne z partnerami, u których testy w kierunku AIDS (HIV) wypadły dodatnio, po zaprzestaniu kontaktów obowiązuje dyskwalifikacja przez 12 miesięcy (obecnie 6 miesięcy).

Projekt wprowadza też czasową dyskwalifikację do oddania krwi i jej składników dla osób, które przebywają w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich. Powód? Są to środowiska, w których prawdopodobieństwo występowania zwiększonego ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą przetoczenia krwi jest większe.

INFO Z POLSKI odc.14 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska