Liczba odbiorców BIT-a redagowanego przez bydgoszczanina, przewodnika Tadeusza Frymarka przekroczyła 1400 osób i cały czas wzrasta.
- Dziękuję wszystkim, którzy pomagają przy jego powstawaniu oraz tym, którzy przesyłają informacje do kolejnych wydań. Zachęcam do dalszej współpracy i pomocy przy kolejnych informatorach – mówi Tadeusz Frymark.
Spacer Noworoczny do Puszczy Bydgoskiej
Pierwszą imprezą w nowym 2025 roku, do udziału w której zachęca bydgoski przewodnik, jest tradycyjny XXIV Spacer Noworoczny do Puszczy Bydgoskiej organizowany przez Klub Turystów Pieszych „Piętaszki” Oddziału Miejskiego PTTK w Bydgoszczy.
Spacer odbędzie się w noworoczny czwartek 1 stycznia. Zbiórka o godz. 11.00 na pętli Glinki (dojazd T 4 i 9, A 56, 68 i 79). Pożądany strój karnawałowy (lub jego resztki) i takiż nastrój. Na co najmniej 10-kilometrowej trasie przewidywana jest dłuższa przerwa z szampańskimi frykasami na parkingu Dąbrowa. Powrót na pętlę Glinki. Spacer poprowadzi Wojciech Jagła.
Wycieczka ze szczodrakami do Puszczy Bydgoskiej
W świąteczny poniedziałek 6 stycznia Klub Turystów Pieszych „Piętaszki” Oddziału Miejskiego PTTK w Bydgoszczy organizuje tradycyjną „VII Wycieczkę ze Szczodrakami” do Puszczy Bydgoskiej.
To też może Cię zainteresować
Zbiórka o godz. 10.30 na pętli Glinki (dojazd A 80). Pożądany jest strój karnawałowy, a zwłaszcza związane z uroczystościami Trzech Król akcesoria na głowie (korony, chusty, itp.). Pożądane są także szczodraki (stąd nazwa wycieczki) i ciasto z królem - migdałem. Turystów poprowadzi Wojciech Jagła.
Bydgoski Orszak Trzech Króli
W poniedziałek 6 stycznia (uroczystość Objawienia Pańskiego) Tadeusz Frymark zaprasza turystów na Bydgoski Orszak Trzech Króli.
O godz. 11.30 odprawiona zostanie msza św. w Bydgoskiej Bazylice (pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka), a o 13.00 odbędzie się radosny przemarsz ze śpiewem kolęd na Stary Rynek (ulicami Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową), gdzie nastąpi pokłon Trzech Króli.
W orszaku za gwiazdą pójdą szczudlarze, królowie na koniach i wielbłądzie, i kolorowi dworzanie oraz każdy kto chce dołączyć.
Szczegóły na stronie: www.orszaktrzechkroli.bydgoszcz.pl
Kaszubska msza i spotkanie opłatkowe
W świąteczny poniedziałek 6 stycznia o godz. 18.00 Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków, sympatyków oraz rodowitych Kaszubów na mszę świętą z elementami kaszubskimi do kościoła św. Stanisława w na bydgoskim Siernieczku przy ul. Kaplicznej 1.
Po mszy odbędzie się tradycyjne spotkanie opłatkowe połączone ze śpiewem kolęd po kaszubsku na plebanii. Prosimy o przyniesienie ciast, owoców i innych pyszności. Organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia na spotkanie na adres e-mail: [email protected] lub tel. 500 104 208. Wstęp wolny.
Z Toruńskim PTTK do Osieka nad Wisłą
Na własne imprezy w pierwszych dniach nowego roku zaprasza także Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu.
W sobotę 4 stycznia zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w pierwszej w 2025 roku wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.
Spotkanie uczestników o godz. 8.00 na przystanku MZK linii nr 121 przy ul. Wyszyńskiego w Toruniu, skąd o godz. 8.07 nastąpi wyjazd do Osieka nad Wisłą. Trasa 12-kilometrowej wycieczki będzie prowadziła z Osieka przez Chrapy, Silno do Grabowca. Poprowadzi ją przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.
Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - pierwsza historyczna wzmianka o Osieku nad Wisłą pochodzi z 1388 roku i dotyczy ustanowienia tutejszej parafii. W połowie XVI wieku wieś była własnością szlachecką należącą do Mikołaja i Pawła Nałęczów. W końcu XVI wieku należała do J. Łążyńskiego, S. Łosia i W. Nałęcza. W 1729 roku dziedzicami majątku osieckiego byli Albin i Andrzej Kowalewscy, a w 1746 roku należała do Mikołaja Kowalewskiego. Do tej rodziny majątek należał także w I połowie XIX wieku, kiedy właścicielami byli Łukasz i Grzegorz Kowalewscy.
W dniach 16 – 20 lipca 1831 roku Osiek był widownią przeprawy przez Wisłę armii rosyjskiej pod wodzą feldmarszałka Iwana Paskiewicza. Zostały wtedy zbudowane 3 mosty na rzece, po których przeszło wojsko liczące ponad 50 tys. żołnierzy i ponad 300 dział.
W połowie XIX wieku na terenie Osieka ówczesny właściciel Kowalewski prowadził eksploatację torfu na potrzeby warzelni soli w Ciechocinku.
Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Jezusa wybudowany w latach 1927 – 1930 w miejscu poprzedniego wzniesionego z drewna na początku XVIII wieku, który spłonął w 1925 roku. Obok kościoła stoi dzwonnica z tego samego okresu co kościół. Przed kościołem na cmentarzu przykościelnym znajduje się żeliwny krzyż z inskrypcją poświęcony dobrodziejom kościoła osieckiego - rodzinie Kowalewskich.
Miejscowa Izba Regionalna posiada zbiory kultury i sztuki ludowej związanej z Osiekiem i najbliższą okolicą, posiada m.in. rzeźby Józefa Kamińskiego, wyroby wikliniarskie oraz obrusy i serwety.
Seniorzy zobaczą toruńskie szopki
8 stycznia 2025 roku Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „60 + z PTTK”.
Spotkanie uczestników o godz. 10.00 na parkingu przy kościele św. Józefa na Bielanach. Celem wycieczki będą „Toruńskie szopki”. Długość przejścia to ok. 5 km.
Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej PTTK Teresa i Grzegorz Karasiewicz.
Dojazd autobusami nr 11 – odjazd z pl. Rapackiego o godz. 9.40, nr 26 – odjazd z Rubinkowo P&R – 9.23, nr 32 – odjazd z ul. Kraszewskiego – 9.34 oraz nr 40 – odjazd z Ligi Polskiej – 9.04. Wysiadamy na przystanku „św. Józefa” lub „Szpital Bielany”.
