https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To już 1000 wydań Bydgoskiego Informatora Turystycznego. Od 21 lat redaguje go Tadeusz Frymark

Marek Weckwerth
Tadeusz Frymark, autor wydawanego od 21 lat Bydgoskiego Informatora Turystycznego, to rasowy turysta i przewodnik - wciśnie się i to nie tylko przysłowiowo w każdą dziurę. Tu wychodzi z jaskini "Bajka" znajdującej się na lewobrzeżnej skarpie doliny Wisły.
Tadeusz Frymark, autor wydawanego od 21 lat Bydgoskiego Informatora Turystycznego, to rasowy turysta i przewodnik - wciśnie się i to nie tylko przysłowiowo w każdą dziurę. Tu wychodzi z jaskini "Bajka" znajdującej się na lewobrzeżnej skarpie doliny Wisły. Marek Weckwerth
Rok 2024 kończy się tysięcznym numerem Bydgoskiego Informatora Turystycznego (BIT), a rok 2025 będzie 22. wydawania tego informatora.

Liczba odbiorców BIT-a redagowanego przez bydgoszczanina, przewodnika Tadeusza Frymarka przekroczyła 1400 osób i cały czas wzrasta.

- Dziękuję wszystkim, którzy pomagają przy jego powstawaniu oraz tym, którzy przesyłają informacje do kolejnych wydań. Zachęcam do dalszej współpracy i pomocy przy kolejnych informatorach – mówi Tadeusz Frymark.

Spacer Noworoczny do Puszczy Bydgoskiej

Pierwszą imprezą w nowym 2025 roku, do udziału w której zachęca bydgoski przewodnik, jest tradycyjny XXIV Spacer Noworoczny do Puszczy Bydgoskiej organizowany przez Klub Turystów Pieszych „Piętaszki” Oddziału Miejskiego PTTK w Bydgoszczy.

Spacer odbędzie się w noworoczny czwartek 1 stycznia. Zbiórka o godz. 11.00 na pętli Glinki (dojazd T 4 i 9, A 56, 68 i 79). Pożądany strój karnawałowy (lub jego resztki) i takiż nastrój. Na co najmniej 10-kilometrowej trasie przewidywana jest dłuższa przerwa z szampańskimi frykasami na parkingu Dąbrowa. Powrót na pętlę Glinki. Spacer poprowadzi Wojciech Jagła.

Wycieczka ze szczodrakami do Puszczy Bydgoskiej

W świąteczny poniedziałek 6 stycznia Klub Turystów Pieszych „Piętaszki” Oddziału Miejskiego PTTK w Bydgoszczy organizuje tradycyjną „VII Wycieczkę ze Szczodrakami” do Puszczy Bydgoskiej.

To też może Cię zainteresować

Zbiórka o godz. 10.30 na pętli Glinki (dojazd A 80). Pożądany jest strój karnawałowy, a zwłaszcza związane z uroczystościami Trzech Król akcesoria na głowie (korony, chusty, itp.). Pożądane są także szczodraki (stąd nazwa wycieczki) i ciasto z królem - migdałem. Turystów poprowadzi Wojciech Jagła.

Bydgoski Orszak Trzech Króli

W poniedziałek 6 stycznia (uroczystość Objawienia Pańskiego) Tadeusz Frymark zaprasza turystów na Bydgoski Orszak Trzech Króli.

O godz. 11.30 odprawiona zostanie msza św. w Bydgoskiej Bazylice (pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka), a o 13.00 odbędzie się radosny przemarsz ze śpiewem kolęd na Stary Rynek (ulicami Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową), gdzie nastąpi pokłon Trzech Króli.

W orszaku za gwiazdą pójdą szczudlarze, królowie na koniach i wielbłądzie, i kolorowi dworzanie oraz każdy kto chce dołączyć.
Szczegóły na stronie: www.orszaktrzechkroli.bydgoszcz.pl

Kaszubska msza i spotkanie opłatkowe

W świąteczny poniedziałek 6 stycznia o godz. 18.00 Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków, sympatyków oraz rodowitych Kaszubów na mszę świętą z elementami kaszubskimi do kościoła św. Stanisława w na bydgoskim Siernieczku przy ul. Kaplicznej 1.

Po mszy odbędzie się tradycyjne spotkanie opłatkowe połączone ze śpiewem kolęd po kaszubsku na plebanii. Prosimy o przyniesienie ciast, owoców i innych pyszności. Organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia na spotkanie na adres e-mail: [email protected] lub tel. 500 104 208. Wstęp wolny.

Z Toruńskim PTTK do Osieka nad Wisłą

Na własne imprezy w pierwszych dniach nowego roku zaprasza także Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu.
W sobotę 4 stycznia zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w pierwszej w 2025 roku wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

Spotkanie uczestników o godz. 8.00 na przystanku MZK linii nr 121 przy ul. Wyszyńskiego w Toruniu, skąd o godz. 8.07 nastąpi wyjazd do Osieka nad Wisłą. Trasa 12-kilometrowej wycieczki będzie prowadziła z Osieka przez Chrapy, Silno do Grabowca. Poprowadzi ją przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Jak informuje Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu - pierwsza historyczna wzmianka o Osieku nad Wisłą pochodzi z 1388 roku i dotyczy ustanowienia tutejszej parafii. W połowie XVI wieku wieś była własnością szlachecką należącą do Mikołaja i Pawła Nałęczów. W końcu XVI wieku należała do J. Łążyńskiego, S. Łosia i W. Nałęcza. W 1729 roku dziedzicami majątku osieckiego byli Albin i Andrzej Kowalewscy, a w 1746 roku należała do Mikołaja Kowalewskiego. Do tej rodziny majątek należał także w I połowie XIX wieku, kiedy właścicielami byli Łukasz i Grzegorz Kowalewscy.

W dniach 16 – 20 lipca 1831 roku Osiek był widownią przeprawy przez Wisłę armii rosyjskiej pod wodzą feldmarszałka Iwana Paskiewicza. Zostały wtedy zbudowane 3 mosty na rzece, po których przeszło wojsko liczące ponad 50 tys. żołnierzy i ponad 300 dział.

W połowie XIX wieku na terenie Osieka ówczesny właściciel Kowalewski prowadził eksploatację torfu na potrzeby warzelni soli w Ciechocinku.

Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Jezusa wybudowany w latach 1927 – 1930 w miejscu poprzedniego wzniesionego z drewna na początku XVIII wieku, który spłonął w 1925 roku. Obok kościoła stoi dzwonnica z tego samego okresu co kościół. Przed kościołem na cmentarzu przykościelnym znajduje się żeliwny krzyż z inskrypcją poświęcony dobrodziejom kościoła osieckiego - rodzinie Kowalewskich.

Miejscowa Izba Regionalna posiada zbiory kultury i sztuki ludowej związanej z Osiekiem i najbliższą okolicą, posiada m.in. rzeźby Józefa Kamińskiego, wyroby wikliniarskie oraz obrusy i serwety.

Seniorzy zobaczą toruńskie szopki

8 stycznia 2025 roku Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „60 + z PTTK”.

Spotkanie uczestników o godz. 10.00 na parkingu przy kościele św. Józefa na Bielanach. Celem wycieczki będą „Toruńskie szopki”. Długość przejścia to ok. 5 km.

Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej PTTK Teresa i Grzegorz Karasiewicz.

Dojazd autobusami nr 11 – odjazd z pl. Rapackiego o godz. 9.40, nr 26 – odjazd z Rubinkowo P&R – 9.23, nr 32 – odjazd z ul. Kraszewskiego – 9.34 oraz nr 40 – odjazd z Ligi Polskiej – 9.04. Wysiadamy na przystanku „św. Józefa” lub „Szpital Bielany”.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska