Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już koniec drugiej Japonii pod Toruniem. Sharp wygasza samodzielną działalność w Europie

Redakcja
To już koniec drugiej Japonii pod Toruniem. Sharp wygasza samodzielną działalność w EuropieW ostaszewskiej fabryce Sharpa, którą pod koniec tego roku przejmie słowacki UMK, nadal będą produkowane telewizory LCD
To już koniec drugiej Japonii pod Toruniem. Sharp wygasza samodzielną działalność w EuropieW ostaszewskiej fabryce Sharpa, którą pod koniec tego roku przejmie słowacki UMK, nadal będą produkowane telewizory LCD Lech Kamiński
Japoński koncern już zapowiedział, że zredukuje zatrudnienie o 300 osób.

Do końca tego roku polska spółka Sharpa, która montuje telewizory LCD w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w podtoruńskim Ostaszewie, stanie się własnością słowackiego Universal Media Corporation Slovakia (UMC).

Ale nie oznacza to zwolnień i rezygnacji z produkcji. Zakład będzie montować telewizory pod marką Sharp i dla innych klientów. Sharp wygasza jednak samodzielną działalność w Europie. Japoński koncern już zapowiedział, że zredukuje zatrudnienie w Europie o 300 osób.

Swoją markę dla sprzętu audio i wideo w Europie udzieli UMC, a sprzętu AGD - tureckiemu Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret. Japończycy odczuli skutki kryzysu finansowego i tną koszty swojej działalności już od marca 2013 r., gdy ujawnili stratę roczną - 543 mld jenów.

Niedawno japońska firma ogłosiła, że wycofuje się również z produkcji paneli słonecznych w Europie. Co planuje słowacki UMC? Transakcja zwiększy sprzedaż i udział tej firmy na rynku europejskim. W tej chwili firma produkuje już telewizory LCD pod kilkoma markami m.in. Blaupunkt oraz Technika, które trafiają do sprzedaży np. do hipermarketów. Firma zatrudnia ok. 700 pracowników.

W Ostaszewie, gdzie obecnie pracuje 700 osób, chce zwiększyć zatrudnienie. Jak bardzo? Jeszcze nie wiadomo. Tym samym japoński Crystal Park pod Toruniem stanie się historią.

 

Sharp był największą japońską firmą działającą w podstrefie ekonomicznej, którą objęto 177 ha. Jego fabryka powstała w 2006 r. Japończycy korzystali z ulg podatkowych do 2012 r., gdy nie mogli się już wywiązać z zobowiązań w sprawie zatrudnienia. Firma miała bowiem utworzyć nawet do 3 tys. miejsc pracy. Teraz UMC będzie mógł skorzystać z ulg. Wszystko zależy od nowych inwestycji i zwiększenia zatrudnienia. W ostaszewskiej strefie działa już wiele polskich firm.

Katarzynki produkujące akcesoria meblowe kupiły dawny zakład Sumika, a Boryszew przejął japońskie Tensho, które będzie produkować części do aut. Kilka lat temu przeprowadził się tam toruński Apator, producent systemów pomiarowych i aparatury łącznikowej.

Wojcieh Giedrys

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska