www.pomorska.pl/wloclawek
Więcej aktualnych informacji z Włocławka znajdziesz również na podstronie www.pomorska.pl/wloclawek
Placówka lecząca pracowników służb mundurowych zakończy działalność 31 grudnia. Dlaczego?
- Przychodnia nie spełnia warunków lokalowych i sprzętowych określonych przez przepisy - mówi Jarosław Buczek, rzecznik prasowy Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Na przykład nie ma dojazdu dla osób niepełnosprawnych ruchowo, brakuje poręczy i uchwytów w węzłach sanitarnych przeznaczonych dla pacjentów, nie ma dźwigu lub innego urządzenia technicznego, umożliwiającego wjazd osobom niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Decyzję o likwidacji przychodni pozytywnie zaopiniowała rada społeczna ZOZ MSWiA w Bydgoszczy. Do wiadomości przyjęła ją również Zakładowa Organizacja Związkowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych działająca przy ZOZ MSWiA. Ale nie są zadowoleni z niej ani pracownicy przychodni, ani pacjenci.
W przychodni zatrudnionych jest dziewięć osób, w tym dwie panie sprzątające, cztery pielęgniarki i trzech lekarzy (jeden zatrudniony na pół etatu). Co się z nimi stanie?
Nikt pracy nie straci
- Trwają prace końcowe nad porozumieniem, na mocy którego opieka nad pacjentami przychodni MSWiA zostanie przekazana Miejskiemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej - mówi Jarosław Buczek. - Na mocy tego porozumienia MZOZ miałby zatrudnić również pracowników przychodni.
Z tego rozwiązania nie są jednak zadowoleni pacjenci. - Personel w przychodni MSWiA nas dobrze znał, znał specyfikę naszej pracy - podkreśla emerytowany policjant. - Nie narzekaliśmy też na warunki. Szkoda, że nasze miasto traci kolejną placówkę.
Na najwyższym poziomie
Co na to MSWiA? - Dotychczasowa współpraca pomiędzy MZOZ a przychodnią MSWiA daje gwarancję świadczeń na poziomie do jakiego nasi pacjenci są przyzwyczajeni - odpowiada rzecznik.
Pacjenci przychodni MSWiA będą mogli przepisać się do dowolnie wybranego przez siebie lekarza rodzinnego. - Wystarczy, że pacjent zapisze się do nowego ZOZ-u, a ten załatwi wszelkie formalności związane z wypisaniem go z poprzedniego miejsca i pozyskaniem kopii odpowiedniej dokumentacji medycznej - tłumaczy Jarosław Buczek.
Czy te informacje nie zostały przekazane pacjentom zbyt późno? Zdaniem MSWiA, poinformowanie z 30-dniowym wyprzedzeniem o zaprzestaniu działalności przychodni wystarczy, by wszyscy pacjenci swobodnie mogli dokonać najlepszego wyboru.