Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już rok od wprowadzenia e-zwolnień. W naszym regionie wystawiono ich ponad milion

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Od grudnia 2018 roku do końca listopada 2019 roku w Kujawsko-Pomorskiem wystawiono ponad 1,2 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. W całym kraju było ich ponad 25 mln.

Od 1 grudnia 2018 roku lekarze lub asystenci medyczni wystawiają zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Tylko w szczególnych przypadkach mogą wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie wykorzystując wcześniej przygotowany wydruk z systemu elektronicznego. - Taka sytuacja może mieć miejsce w razie braku prądu lub internetu albo podczas domowych wizyt, gdy lekarz nie będzie miał przy sobie żadnego urządzenia mobilnego. Papierowe zwolnienie i tak w ciągu trzech dni trzeba wprowadzić do systemu elektronicznego - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Asystent może pomóc

Lekarze przyzwyczaili się do nowej formy wystawiania zwolnień. Blisko 100 proc. wszystkich zaświadczeń jest w formie elektronicznej.

Niektórzy lekarze korzystają z pomocy asystentów medycznych. Upoważniony przez lekarza asystent wykonuje tylko techniczne czynności w systemie, a o samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal decyduje lekarz. Takie upoważnienie lekarz może wystawić na rok, a po upływie 12 miesięcy będzie musiał wystawić kolejne. By to zrobić musi zalogować się w Rejestrze Asystentów Medycznych (RAM) i stworzyć nowe upoważnienie. - Pierwsze upoważnienia były wystawiane rok temu, warto więc sprawdzić czy upoważnienie asystenta medycznego do wystawiania e-ZLA jest jeszcze ważne – mówi Krystyna Michałek.

Nie trzeba pędzić do szefa

E-ZLA to wygoda zarówno dla pacjentów, pracodawców jak i samych lekarzy. Wystawanie e-zwolnienia trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Dzięki e-ZLA pacjent po wyjściu z gabinetu nie musi pędzić do pracodawcy, by dostarczyć druk zwolnienia. Wystawione elektroniczne zwolnienie lekarskie natychmiast trafia do systemu ZUS, na profil PUE płatnika składek (pracodawcy) oraz na profil PUE ubezpieczonego. Taki profil powinni mieć wszyscy pracodawcy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób.

Jeżeli lekarz wystawi e-ZLA każdy pracodawca, który założył swój profil na PUE ZUS, automatycznie jest informowany o chorobie pracownika.

Jeśli pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto by je założył. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa lub prosić znajomych o dostarczenie dokumentu. Jeśli pracodawca nie ma założonego profilu na PUE ZUS, lekarz widzi to w swoim systemie i drukuje zwolnienie dla pracodawcy.

Zasiłek nie z automatu

Pracownicy i przedsiębiorcy są przekonani, że otrzymawszy e-ZLA nie muszą robić nic więcej, by dostać zasiłek chorobowy. To błąd. - Zwolnienie lekarskie w formie dokumentu elektronicznego nie jest dla nas podstawą do wszczęcia postępowania w sprawie zasiłku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu - mówi Krystyna Michałek.

Zatem by otrzymać zasiłek chorobowy, konieczne jest przesłanie czy złożenie wniosku m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą występujących o zasiłek po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia) czy pracowników, którym ZUS, a nie pracodawca, wypłaca świadczenia chorobowe.

Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 18

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska