To był piątek, pierwszy dzień grudnia, popołudnie. Więcborscy dzielnicowi udali się do miejsca zamieszkania dwóch mieszkańców jednej z wiosek na terenie gminy Więcbork. Kilkudniowa nieobecność mężczyzn wokół posesji zaniepokoiła sąsiadów, dlatego postanowili zgłosić to miejscowemu ośrodkowi pomocy społecznej. Informacja ta trafiła również do miejscowych policjantów, którzy natychmiast pojechali to sprawdzić.
Mężczyźni omal nie zamarzli
- Podejrzewając, że wewnątrz domu mogą znajdować się osoby, których życie i zdrowie jest zagrożone, dzielnicowi postanowili otworzyć drzwi siłowo. Była to szybka i słuszna decyzja. 42 i 74-latek siedzieli na podłodze w jednym z pomieszczeń, a kontakt słowny był z nimi utrudniony, trzęśli się z zimna oraz mieli problem z samodzielnym poruszaniem się. Wymagali natychmiastowej pomocy. Termometr wewnątrz mieszkania wskazywał na jeden stopień Celsjusza. Funkcjonariusze na miejsce wezwali karetkę pogotowia, a do czasu jej przyjazdu udzielili im pierwszej pomocy - relacjonuje st. asp. Małgorzata Warsińska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Sępólnie Krajeńskim.
Ratownicy medyczni stwierdzili znaczne wychłodzenie i wycieńczenie organizmu obu mężczyzn. Temperatura ciała jednego z nich wynosiła niecałe 34 stopnie Celsjusza. 42 i 74 -latek trafili do szpitala, gdzie została im udzielona specjalistyczna pomoc.
Apel o empatię
Policja zwraca się z apelem o to, aby nie być obojętnym na osoby narażone na wychłodzenie lub zamarznięcie. Mowa przede wszystkim o osobach w kryzysie bezdomności, schorowanych, starszych oraz tych znajdujących się pod wpływem alkoholu i przebywających na zewnątrz. Jak dodaje rzeczniczka, kiedy zauważymy niepokojącą nas sytuację, nie wahajmy się i zadzwońmy na numer alarmowy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Przypomina, że dzielnicowi, jako policjanci pierwszego kontaktu ze społeczeństwem, stale współpracują z wieloma instytucjami dbającymi o bezpieczeństwo swoich mieszkańców.
- Wielokrotnie podejmują wspólne działania, dzięki którym osoby potrzebujące pomocy otrzymują właściwe wsparcie, pozwalające im na wyjście z opresji życiowych. Zdarzają się również i takie sytuacje, kiedy szybki przekaz informacji pomiędzy urzędami może uratować czyjeś życie.
