Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To musisz wiedzieć o niewykorzystanym urlopie przy zmianie pracy. Oto najnowsze zasady

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Jeżeli pracodawca nie wypłaci nam ekwiwalentu, możemy go dochodzić przed sądem pracy w terminie trzech lat od dnia rozwiązania umowy o pracę.
Jeżeli pracodawca nie wypłaci nam ekwiwalentu, możemy go dochodzić przed sądem pracy w terminie trzech lat od dnia rozwiązania umowy o pracę. Pixabay.com
O tym, czy pracownik zmieniający firmę musi przed odejściem wykorzystać cały przysługujący mu urlop, decyduje sposób w jaki rozstaje się z dotychczasowym pracodawcą.

Pan Jacek z Bydgoszczy pod koniec sierpnia tego roku będzie zmieniać pracę. Ma jeszcze 23 dni urlopu wypoczynkowego za ten rok plus 4 dni za ubiegły.

- Czy mogę poprosić szefa, by mi wypłacił ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop także ten zaległy? Czy pracodawca może mnie zmusić, bym jednak wybrał te 27 dni urlopu? - pyta bydgoszczanin.

Kiedy pracownik dostanie ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

Iwona Glamowska, nadinspektor pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Bydgoszczy, odpowiada że wszystko zależy od tego w jaki sposób ustanie stosunek pracy. W przypadku wypowiedzenia umowy przez pracodawcę w okresie wypowiedzenia, jeżeli pracodawca udzieli urlopu, pracownik jest obowiązany urlop wykorzystać. Natomiast w innym przypadku, w razie niewykorzystania urlopu wraz z rozwiązaniem umowy o pracę przysługuje ekwiwalent za cały niewykorzystany urlop naliczony w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia.

- Przy 10-letnim stażu pracy, dla wymiaru 26 dni urlopu wypoczynkowego na cały rok, w przypadku rozwiązania umowy o pracę w sierpniu przysługiwać będzie 18 dni urlopu plus w przypadku Czytelnika 4 dni zaległego urlopu - mówi Iwona Glamowska.

Obowiązek pracodawcy wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop nie jest natomiast uzależniony od rodzaju umowy o pracę leżącej u podstaw nawiązania stosunku pracy ani od długości zatrudnienia.

Co jeśli szef nie wypłaci należnego ekwiwalentu za urlop

Jeżeli pracodawca nie wypłaci nam ekwiwalentu, możemy go dochodzić przed sądem pracy w terminie trzech lat od dnia rozwiązania umowy o pracę. Po upływie wspomnianych trzech lat nasze prawo do ekwiwalentu ulegnie przedawnieniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska