Spis treści
Najdłuższe rzeki w Kujawsko-Pomorskiem
W województwie jest sporo miast, które są zlokalizowane nad wodą. Najdłuższy odcinek rzeczny przebiegający przez nasz region należy do Wisły (około 205 km). Nad brzegiem "królowej" zlokalizowane są m.in. Dobrzyń, Włocławek, Toruń, Nieszawa, Solec Kujawski, Bydgoszcz, Chełmno, Świecie, Grudziądz i Nowe. W Nieszawie i Solcu można nawet przez rzekę przeprawić się promem.
Noteć przez Kujawsko-Pomorskie płynie na odcinku 127 km. Nad tą rzeką mamy m.in. Nakło.
Spektakularna jest też Drwęca, której długość w regionie to 117 km. Nad tą rzeką mamy m.in. Brodnicę i Golub-Dobrzyń. W obu miastach mamy kładki dla pieszych, widok na zamek/pałac, który należał m.in. do Anny Wazówny. W Brodnicy możemy wzdłuż rzeki iść utwardzoną ścieżką przez piękne tereny zielone. W obu miastach mamy miejsca do rekreacji oraz leżaki nad rzeką.
W Bydgoszczy przyciąga Brda. Ta rzeka w naszym województwie ciągnie się na odcinku 111 km.
Popularna, szczególnie wśród kajakarzy jest też Wda, której wojewódzki odcinek to 62 km. Rzeka wiedzie przez Bory Tucholskie do Świecia.
Jak wyglądają bulwary kujawsko-pomorskich miast?
W wielu miastach w regionie, zlokalizowanych nad rzekami, są bulwary. Sprawdziliśmy jak się prezentują. Mamy sporo długich betonowych tras, idealnych na spacer czy jazdę na rowerze. Są także tereny zielone - starannie urządzone skwery, jak też trawniki.
Od strony Wisły wyjątkowo pięknie prezentują się starówki (m.in. w Grudziądzu i Toruniu). W Bydgoszczy piękną panoramę miasta i "pływające jednostki" możemy podziwiać nad Brdą. W głównych miastach regionu (Toruń, Bydgoszcz i Włocławek) tuż przy nabrzeżu znajdziemy lokale gastronomiczne.
Spacerowe trasy i miejsca do rekreacji są także przy nabrzeżach jezior w miastach regionu. W Brodnicy przyciąga Niskie Brodno, ze spektakularnymi pomostami łączącymi dwa brzegi jeziora. Promenada ciągnie się nad Jeziorem Zamkowym w Wąbrzeźnie. Raj dla miłośników widoku wody jest nad Jeziorem Chełmżyńskim. Oprócz długich tras spacerowych, w Chełmży mamy też molo o długości 260m.
Są w regionie bulwary, które możemy przemierzyć samochodem (np. w Toruniu). Przy wielu można też zaparkować auto (np. we Włocławku). Niektóre bulwary są całkowicie wyłączone z ruchu kołowego (np. w Wąbrzeźnie i Chełmży).
Niektóre miasta mogą poszczycić się więcej niż 1 bulwarem. W Bydgoszczy mamy trasy spacerowe zarówno nad Wisłą, jak i Brdą.
Jakie są atrakcje na bulwarach miast w Kujawsko-Pomorskiem?
Nad rzekami i jeziorami jest wysyp lokali gastronomicznych - pizzerii, restauracji, kawiarni, lodziarni czy fast foodów.
W wielu miastach przy wodzie znajdziemy też hotele. Nad Wisłą - w Toruniu i Włocławku - oprócz spacerowych tras, są place zabaw i przystanie. Wśród dodatkowych atrakcji nad wodą są m.in. ścieżki zdrowia, siłownie zewnętrzne, barki czy wypożyczalnie sprzętu wodnego. Nad wodą znajdziemy też wiaty do biesiady. Na wielu bulwarach mamy także pomniki.
Bulwary często odzwierciedlają historię miast i ich handlowego charakteru, jaki miały dzięki spławianiu towarów rzeką. Wiele miast w ostatnich latach modernizowało tereny nad wodą, dając mieszkańcom i turystom nowoczesną infrastrukturę - do spacerów, rekreacji, zabawy, odpoczynku i biesiadowania.
Najpiękniejsze bulwary w Kujawsko-Pomorskiem - ranking
Na podstawie ocen w Google przygotowaliśmy ranking bulwarów w Kujawsko-Pomorskiem. Są w nim miejsca, które mają ocenę w Google 4* i powyżej. W przypadku tej samej oceny, o miejscu w rankingu decyduje liczba opinii. Im ich więcej, tym wyższa lokata. W zestawieniu mamy miejscówki, które mają przynajmniej 5 opinii. Zobaczcie ranking - szczegóły w poniższej galerii.
Należy też wspomnieć, że bulwary niektórych miast nie zostały ocenione w Google. Niektóre natomiast mają niską ocenę. Nie wszystkie przyciągają turystów i mają rekreacyjny charakter.
W regionie mamy też takie miasta, które mają sporo innych atrakcji nad wodą i każda z nich ma oddzielne oceny turystów i mieszkańców. Tak jest np. w Wąbrzeźnie, gdzie osobno oceniano jeziora, mostek, huśtawkę, plażę, przystań, taras widokowy. W Brodnicy - także oddzielne oceny mają parki nad Drwęcą, meandry, wieża widokowa, mosty czy kładki.
Czytaj w serwisie
Do tych dworków i pałaców można wejść Te zabytki są ogólnodostępne. Działają w nich restauracje, muzea, szkoły, hotele, biblioteki, sklepy, sanatoria
Restauracje i kawiarnie w Kujawsko-Pomorskiem i okolicach z super widokiem W tych lokalach gastronomicznych, poza jedzeniem, można zachwycać się pięknymi widokami
