Jak wyglądają rynki kujawsko-pomorskich miast?
W województwie kujawsko-pomorskim mamy 19 powiatów. Sprawdziliśmy jak prezentują się rynki w ich stolicach. Są te klasyczne zbudowane na bazie prostokąta/kwadratu, a także unikatowe w kształcie trójkąta (np. w Brodnicy i Sępólnie Krajeńskim). Mamy "serca starówek", na których królują ratusze. Tak jest m.in. w Chełmnie i Toruniu (Rynek Staromiejski). Przy wielu rynkach zlokalizowane są także kościoły. Mamy też przepiękne murowane kamienice, często z bogato zdobionymi fasadami. Zdarzają się też w regionie na rynkach drewniane budynki. To np. Domek z Podcieniami w Golubiu-Dobrzyniu.
Wśród dodatkowych atrakcji są fontanny czy studnie. Stary Rynek we Włocławku gwarantuje widok na Wisłę. Wiele rynków w regionie to typowe "zabetonowane" place. Ale są też miejsca z terenami zielonymi - trawnikiem i drzewami (np. Rynek w Rypinie).
Zabytkowe rynki odzwierciedlają historię. Miały sporo szczęścia, że przetrwały wojenną zawieruchę.
Niektóre rynki są wyłączone z ruchu kołowego (np. Staromiejski w Toruniu). Są rynki ze strefami częściowo dla samochodów (do jazdy/i parkowania), np. w Wąbrzeźnie. Mamy jednak też rynki, po których można jeździć dookoła (np. w Golubiu-Dobrzyniu).
Niektóre miasta mogą poszczycić się więcej niż 1 rynkiem (w Brodnicy mamy Mały i Duży, w Toruniu - Staromiejski i Nowomiejski, w Rypinie jest Rynek i Nowy Rynek, w Golubiu-Dobrzyniu Rynek na golubskiej starówce i Plac Tysiąclecia z parkiem - w dobrzyńskiej części miasta, we Włocławku jest Plac Wyzwolenia 1920 oraz Stary Rynek).
Jakie są atrakcje na rynkach miast w Kujawsko-Pomorskiem?
Mamy na rynkach sporo miejsc do zwiedzania, m.in. muzea, kościoły. Są też pomniki. "Serca starówek" to także wysyp lokali gastronomicznych - pizzerii, restauracji, kawiarni, lodziarni czy fast foodów. W wielu miastach w ścisłym centrum starówki znajdziemy też hotele.
Na rynkach mamy też możliwość załatwienia wielu spraw - są banki, placówki pocztowe, punkty operatorów sieci telefonicznych, kancelarie prawne. W wielu miastach nadal utrzymują się sklepy, często nie tylko spożywcze, ale też odzieżowe, obuwnicze, z artykułami domowymi, bielizną oraz kwiaciarnie czy apteki.
Najpiękniejsze rynki w Kujawsko-Pomorskiem - ranking
Na podstawie ocen w Google przygotowaliśmy ranking rynków w Kujawsko-Pomorskiem. Są w nim miejsca, które mają ocenę w Google 4* i powyżej. W przypadku tej samej oceny, o miejscu w rankingu decyduje liczba opinii. Im ich więcej, tym wyższa lokata. W zestawieniu mamy "serca starówek", które mają przynajmniej 40 opinii. Zobaczcie ranking - szczegóły w poniższej galerii.
Należy też wspomnieć, że rynki niektórych miast nie zostały ocenione w Google. Niektóre natomiast mają niską ocenę. Nie wszystkie rynki przyciągają turystów i mają zabytkowy charakter. Zdarzają się takie, które są trasą przejazdową. W regionie mamy też takie miasta, które mają sporo innych atrakcji w centrum i każda z nich ma oddzielne oceny turystów i mieszkańców.
Czytaj w serwisie
Do tych dworków i pałaców można wejść Te zabytki są ogólnodostępne. Działają w nich restauracje, muzea, szkoły, hotele, biblioteki, sklepy, sanatoria
Restauracje i kawiarnie w Kujawsko-Pomorskiem i okolicach z super widokiem W tych lokalach gastronomicznych, poza jedzeniem, można zachwycać się pięknymi widokami
