To należy się pracownikowi na kwarantannie i w izolacji domowej. Ekspert ZUS wyjaśnia

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Pytania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy i świadczenia chorobowe za czas kwarantanny lub izolacji zdominowały ostatni dyżur z ZUS. Na pytania odpowiadała Katarzyna Grubich z Wydziału Zasiłków w ZUS Oddział w Bydgoszczy.

Jestem zatrudniony na umowę o pracę. Córka ma 5 lat i przebywa na kwarantannie. Jakie dokumenty wymagane są do przyznania zasiłku opiekuńczego?
Od 24 października 2020 r. podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest oświadczenie ubezpieczonego o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. Oświadczenie powinno zawierać:

  • imię i nazwisko ubezpieczonego,
  • numer PESEL ubezpieczonego, jeśli go posiada,a dane dziecka lub innego członka rodziny pod opieką, który odbywa obowiązkową kwarantannę albo izolację w warunkach domowych: imię i nazwisko, numer PESEL, jeśli go posiada,
  • dzień rozpoczęcia obowiąz-kowej kwarantanny lub izo-lacji i dzień jej zakończenia,
  • podpis ubezpieczonego.

Ponadto należy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy na druku Z-15A.

Pracuję w noclegowni. Od 10 lutego br. jestem w izolacji, ponieważ podczas wykonywania pracy zaraziłem się wirusem COVID-19. Jaka będzie wysokość mojego świadczenia chorobowego?
Przysługuje Panu prawo do 100 proc. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, o którym mowa w art. 92 kodeksu pracy, a po wykorzystaniu tego okresu - do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Świadczenie w takiej wysokości przysługuje od 29 listopada 2020 r. zatrudnionym w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej świadczącej usługi całodobowo, noclegowni albo innej placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku, jeżeli kwarantanna lub izolacja domowa albo niezdolność z powodu choroby wynika ze styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w tej jednostce.

Jestem pielęgniarką. Przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu powikłań po zarażeniu COVID -19, do którego doszło podczas pracy w szpitalu. Czy nadal mam prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc., jeśli zakończyłam już okres izolacji?
Tak, nadal ma Pani prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru, gdyż niezdolność ta powstała w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym.

Obecnie nie pracuję. Po tygodniu od ustania zatrudnienia otrzymałem pozytywny wynik testu na CO-VID-19 i zostałem objęty izolacją. Czy mam prawo do zasiłku chorobowego? Jaki dokument powinienem złożyć, aby otrzymać świadczenie?
W tej sytuacji ma Pan prawo do zasiłku chorobowego. Musi Pan jednak złożyć wniosek o zasiłek na druku ZAS-53 oraz oświadczenie na druku Z-10, a niezdolność do pracy nie może trwać krócej niż 30 dni. Formularze są dostępne na stronie www.zus.pl. Wniosek może Pan złożyć w placówce ZUS lub przesłać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Babcia, która na co dzień opiekuje się moją dwuletnią córką, zachorowała na COVID-19. Czy w tej sytuacji przysługuje mi dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Za nianię uważa się osobę fizyczną sprawującą opiekę nad dziećmi na podstawie tzw. umowy uaktywniającej. Tak więc tylko jeżeli zawarła Pani taką umowę z babcią dziecka, będzie Pani przysługiwało prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Nie przegap

Żona zakaziła się COVID-19 i ma obowiązkową izolację. Mój test wyszedł negatywnie, ale jako wspólnie zamieszkujący z żoną mam nałożoną obowiązkową kwarantannę. Dowiedziałem się, że w tej sytuacji inspektor sanitarny nie wydaje decyzji, a okres mojej kwarantanny ma trwać do 7 dni po zakończeniu izolacji przez żonę. Jaki dokument złożyć, aby otrzymać zasiłek chorobowy?
W takim przypadku organ inspekcji sanitarnej faktycznie nie wydaje decyzji. Podstawą do wypłaty świadczeń chorobowych jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny. Oświadczenie powinno zawierać:

  • imię i nazwisko ubezpieczonego,
  • numer PESEL ubezpieczonego, jeśli go posiada,
  • informację o dniu rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny i dniu jej zakończenia,
  • dane dotyczące osoby zamieszkującej z ubezpieczonym lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, tj. imię i nazwisko, numer PESEL, jeśli go posiada, dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych i dzień jej zakończenia,
  • podpis ubezpieczonego.

Gdzie mogę uzyskać dokumenty, które są wymagane do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Dokumenty można uzyskać w każdej placówce ZUS na Sali Obsługi Klienta lub pobrać ze strony: www.zus.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie