Zobacz wideo: Osocze ozdrowieńców pod lupą badaczy
Nowelizacja ustawy covidowej umożliwia wykonywanie pracy zdalnej w czasie izolacji w warunkach domowych. Przyjęte rozwiązanie skierowane jest do osób objętych izolacją domową, które przechodząc chorobę bezobjawowo lub stosunkowo łagodnie będą mogły świadczyć pracę w trybie pracy zdalnej i w związku z tym pobierać wynagrodzenie. Jeśli choremu w trakcie izolacji się pogorszy, będzie mógł przerwać pracę zdalną i przejść na zasiłek chorobowy.
Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego osobie odbywającej izolację w warunkach domowych stosuje się ogólne zasady określone w ustawie zasiłkowej. Jedną z nich jest utrata „chorobowego” w przypadku wykonywania pracy zarobkowej w okresie niezdolności do pracy.
Kwarantanna lub izolacja domowa - czy należy się zasiłek chorobowy
Pracownik przebywający na kwarantannie lub w izolacji domowej musi wybrać: praca zdalna albo chorobowe. Nie może łączyć tych dwóch możliwości.
- Wykonywanie pracy zdalnej w okresie izolacji domowej i kwarantanny stanowi okoliczność pozbawiającą prawa do zasiłku chorobowego. Nie można równocześnie pracować i pobierać „chorobowego” - zaznacza Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Kwarantanna lub izolacja domowa - co z wynagrodzeniem
Bardzo wiele osób przebywających na kwarantannie lub w izolacji domowej w tym czasie nie idzie na zwolnienie, tylko wykonuje pracę zdalną. To zgodne z prawem. Pracownicy nie chcą iść na chorobowe, bo straciliby na tym finansowo. Zamiast 100 procent wynagrodzenia, dostawaliby tylko 80 procent.
Nie przegap
- W przypadku, gdy pracownik w związku z odbywaniem kwarantanny lub przebywaniem w izolacji domowej nie wystąpi o zasiłek chorobowy, a jego pracodawca wyrazi zgodę na pracę zdalną, może pracować zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia za wykonaną pracę. Natomiast nie może pracować i jednocześnie pobierać zasiłku chorobowego - podsumowuje Krystyna Michałek.
