Samodzielni i aktywni
- Absolutnie nie odczuwam, że mam 84 lata! Czuję się, jakbym był w dużo młodszym wieku - zapewnia - inż. Kazimierz Drzewiecki.
Jeszcze dwa miesiące temu był szefem Rady Nadzorczej Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Emeryturę, na którą odszedł w 1982 roku, bardzo szybko zawiesił i wrócił do pracy. Dał sobie spokój z zawodowa pracą dziesięć lat później.
Inżynier nie jest wyjątkiem. Skarbnikiem Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych AKSON w Bydgoszczy jest 79-letnia Aleksandra Paradyż (Chylę czoła przed oczytaniem i piękną polszczyzną!).
Ponad 70-latkowie prowadzą własne firmy, wykładają na uczelniach.
Dookoła nas coraz więcej osób, które minęły osiemdziesiątkę. Samodzielni, aktywni umysłowo. Coraz częściej buszują w internecie, a bez komórki nie wyobrażają sobie życia. Coraz dłuższego życia. Jak tak dalej pójdzie, do lamusa trzeba będzie odstawić naukowy podział na starszych i sędziwych. Sędziwy dziś jest ten, kto skończył 80 lat. Wiele osób w tym wieku może się poczuć urażonych. - Ja się czuję, jakbym był dużo młodszy! - podkreśla inżynier Drzewiecki.
1800 stulatków
Długość życia
1421 mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego ma 95 lat i więcej.
W województwie mężczyźni żyją przeciętnie 71,4 lat, kobiety - 79,5 roku.
Dane na koniec 2009 roku, źródło: GUS
Rośnie średnie dalsze trwanie życia - pokazują statystyki. (Nie mylić ze średnią życia!) To liczba, która pokazuje, ile lat (statystycznie) ma szansę żyć osoba w określonym wieku.
Przeczytaj również rozmowę z dr-em Adamem Musielewiczem z katedry pedagogiki społecznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy o tym, że nikt nas nie przygotowuje do starości.
Coraz więcej też jest 100-latków. Kto osiągnie wiek, dostaje z ZUS lub KRUS specjalne, dodatkowe świadczenie w wysokości kwoty bazowej (obecnie 2716,71 zł). - Te osoby są w coraz lepszej kondycji fizycznej - mówi Bożena Wankiewicz, rzecznik oddziału ZUS w Toruniu. - Widzę to, bo mam przyjemność zanieść im dyplom, gratulacje od prezesa i pierwsze świadczenie. Kiedyś były to zwykle osoby leżące, teraz sami otwierają nam drzwi, nawet robią zakupy!
ZUS w regionie wypłaca takich świadczeń 138 (z tego 132 w oddziale bydgoskim!), a KRUS - 19.
W dwóch ostatnich latach liczby te są porównywalne.
W kraju specjalny dodatek dostaje z ZUS 1800 osób. Tak samo było w ubiegłym roku. Dwa lata wcześniej 100-latków było o 200 mniej. Najstarszy Polak ma 116 lat!
Milion więcej za pięć lat
100 lat
W Bydgoszczy mieszka około 60 osób, które mają 100 i więcej lat. Spośród nich 30 osób ma ponad wiek.
W Toruniu w tym roku 3 osoby już skończyły 100 lat, kolejne 8 na takie urodziny czeka. 23 osoby ma 101 i więcej lat.
Najstarszy mieszkaniec Włocławka ma 105 lat. W sumie 13 pań i 2 panów ma 100 i więcej lat
Politycy i demografowie biją na alarm. Pierwsi liczą, jakie wydatki trzeba będzie uwzględnić w przyszłych budżetach. Chodzi nie tylko o emerytury, które będą wypłacane coraz dłużej. Trzeba policzyć choćby opiekę lekarską.
Demografowie podkreślają, że zbyt mało jest mieszkańców w młodym wieku (do 24 lat), a w szybkim tempie rośnie grupa "poprodukcyjna", czyli kobiety po 60. i mężczyźni 65+. W ubiegłym roku było ich 5,6 mln. Za pięć lat ma być milion więcej.
To młodsi, których przybywa zbyt wolno, muszą zapewnić seniorom pomoc i opiekę.
W Łodzi, w ramach unijnego programu "Starzeć się godnie w Europie" odbyła się konferencja o włączeniu społecznym, czyli przygotowaniu się do emerytury.
Województwo kujawsko-pomorskie i łódzkie w tym programie uczestniczą.
- Jest sześć takich obszarów działania - relacjonuje Czesław Dalewski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Podobowicach koło Żnina. I wylicza: przeciwdziałanie zubożeniu starszych, wspieranie wolontariatu starszych osób (pomagają sobie wzajemnie), zapewnienie zniżek na kulturę i rozrywkę. - Trzeba też poprawić w społeczeństwie wizerunek mieszkańców domów pomocy społecznej, bo często są postrzegani jako osoby wykluczone - dodaje. Do odrobienia mamy jeszcze lekcję z poprawienia infrastruktury społecznej i więzi rodzinnych.
Udostępnij