https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To nie wstyd uczyć się w szkole zawodowej. W Malachinie są wreszcie cenione

Coraz więcej młodych ludzi przekonuje się do nauki w szkole zawodowej. Nauczyciele starają się być dla nich drogowskazem.
Coraz więcej młodych ludzi przekonuje się do nauki w szkole zawodowej. Nauczyciele starają się być dla nich drogowskazem. archiwum
Do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Malachinie na zaproszenie dyrekcji placówki przybyli uczniowie trzecich klas gimnazjalnych z Czerska.

Towarzyszyli im ich wychowawcy: Zdzisława Zabiełło, Alicja Klauza i Magdalena Galikowska. Była też młodzież z sąsiednich gmin: z Karsina i Wiela.

Nie było nudnych wykładów, cel był jeden - przekonać młodych do podjęcia nauki w ich placówce. Gośćmi byli więc także przedstawiciele współpracujących z ZSP firm, a więc m.in. salonów fryzjerskich.

No i byli niektórzy absolwenci szkoły, dowód na to, że ta szkoła przed wieloma otwiera właściwe drzwi, a później od ich wyborów zależy, jak ułożą sobie życie. Byli to Leszek Pestka (Meble Pestka), Dawid Czapiewski - sierżant policji, Mateusz Kaszubowski - nauczyciel religii, Mateusz Spychalski - wirtuoz gitary oraz Kamila Narloch - sołtys Malachina.

Uczniowie gimnazjów mieli możliwość poznania działalności i oferty edukacyjnej szkoły, którą przedstawili: dyrektorka Elwira Bieszke-Binnebesel, przewodnicząca samorządu uczniowskiego Alina Czapiewska i Patryk Schiefelbein. Potem był pokaz telantów - Mateusz Spychalski - gitara, Jakuba Pląder - wicemistrz Polski w jo jo , Kajetan Raszeja - kostka Rubika, Julia Pryba - jazda na monocyklu. Aleksandra Szymankowska i Mateusz Piotrowski przedstawili pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Goście z gimnazjów brali udział w prezentacjach zakładów pracy, pokazach fryzjerskich, degustowali przepyszne smakołyki przygotowane przez dziewczyny z pizzerii „Julia” oraz uczniów kształcących się w zawodzie kucharz w hotelu Roal.

Atrakcją Dnia Otwartego był konkurs na najpiękniejszą fryzurę. Wszystkie fryzury zasługiwały na podziw z powodu kunsztu i pomysłowości młodych adeptek zawodu fryzjera (Kamili Ossowskiej, Dżesiki Bonk, Natalii Janikowskiej, Patrycja Pastwa). Jednak nagroda „kryształowe lustro” była tylko jedna i przyznano ją Marzenie Hudziak z salonu fryzjerskiego „Monika” Moniki Smorczewskiej za fryzurę „ślub cywilny”.

Jest tak, że wiele zakładów pracy jest zainteresowanych zatrudnieniem młodocianych pracowników, którzy chcieliby kształcić się w poszukiwanych na rynku zawodach - ślusarz, tokarz, sprzedawca, fryzjer, mechanik. Kształcenie zawodowe jest nie tylko modne, ale i rodzice zdają sobie sprawę, że często dla ich dziecka to najlepsza możliwa decyzja.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska