Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To oni organizowali festyn cysterski w Koronowie. 10 lat stowarzyszenia "Szczęśliwa dolina"

(ale)
Szlaki kolejowe w obiektywie Anity Skoczylas. Wystawę oglądać można na dworcu PKP.
Szlaki kolejowe w obiektywie Anity Skoczylas. Wystawę oglądać można na dworcu PKP. Adam Lewandowski
Stowarzyszenie powstało 10 lat temu, by organizować festyn cysterski i inscenizację bitwy pod Koronowem. Ale trzy lata temu wycofało się z tego. Teraz walczy o przywrócenie pociągów, m.in. na trasie z Koronowa do Tucholi.

Naszym największym przedsięwzięciem był organizowany w 2010 roku ósmy festyn cysterski i inscenizacja bitwy pod Koronowem - ocenia prezes Koronowskiego Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki "Szczęśliwa dolina". - Ta edycja z uwagi na okrągłą 600. rocznicę miała wyjątkowy rozmach. Po roku 2010 organizatorem imprezy są już tylko burmistrz i Urząd Miejski Koronowa.

Zobacz: Krzyżacy znowu przegrali pod Koronowem [zdjęcia]

Na dworcu PKP w Koronowie "Szczęśliwa dolina" uczciła swe 10-lecie tortem i fajerwerkami.

Zapytaliśmy: - Stowarzyszenie wróci do organizacji festynu i inscenizacji bitwy pod Koronowem? - W tym roku w tej imprezie prezentowaliśmy film Jakuba Wróbla "Wojny z zakonem krzyżackim" - powiedział Andrzej Probant. - Był więc nasz ślad. W przyszłości będziemy chcieli bardziej zaznaczyć swą obecność na tej wielkiej imprezie.

Stowarzyszenie w minionych 10 latach przechodziło różne koleje losu. Najpierw prezesem był radny Tomasz Poraziński, potem jego żona Barbara Porazińska, następnie Jacek Suszczyński. O "Szczęśliwej dolinie" po 8. edycji festynu i bitwy słuch w Koronowie zaginął.

W sierpniu zeszłego roku Suszczyński zrezygnował z funkcji. Po wyborach w "Szczęśliwej dolinie" z zarządu stowarzyszenia pozostał już tylko Piotr Mitera. Nowym prezesem jest Andrzej Probant. Znów zaczęło się dziać.

Pierwszą imprezę zorganizowano jesienią 2012 roku. Była to prezentacja w Tryszczynie filmu Roberta Grochowskiego "Tryszczyn 1939 - w miejscu kaźni Polaków".

Zobacz: Zbiorowy mord w Tryszczynie. Film o tragedii [wideo]

Potem były warsztaty fotograficzne Fot-Kol, czyli prezentacja urokliwych szlaków kolejowych. Z wyjazdem do m.in. Pruszcza Bagenicy i na wiadukt w Buszkowie. Efekty powstałych wówczas prac można do dziś oglądać na dworcu PKP w Koronowie, m.in. znakomite fotogramy Anity Skoczylas.

Dworzec stał się nieformalną siedzibą stowarzyszenia, które zaangażowało się w tym roku w zbieranie podpisów mieszkańców pod petycją w sprawie przywrócenia kursowania pociągów z Koronowa do Tucholi oraz połączenia kolejowego Koronowa z Bydgoszczą. Brakuje tylko kilku kilometrów torów do Bożenkowa.

Czytaj również: Pierwszy pociąg z Koronowa do Tucholi o godz. 6.20

W październiku Probant i jego ludzie odwiedzą z petycją urząd marszałkowski. Trwają też w "Szczęśliwej dolinie" przygotowania do kolejnej imprezy fotograficznej - będzie to Worldwide Photo Walk w Koronowie - już 5 października.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska