Spis treści
Co to jest ćma bukszpanowa
Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to gatunek owada z rodziny motylkowatych, który stał się poważnym szkodnikiem roślin bukszpanu. Pochodzi z Azji Wschodniej, ale od około 2007 roku zaczęła rozprzestrzeniać się na terenie Europy, gdzie zyskała miano inwazyjnego gatunku. Larwy ćmy bukszpanowej żerują na liściach bukszpanu, powodując ich obumieranie. To może prowadzić do uschnięcia rośliny, zwłaszcza jeśli atak jest intensywny i trwa długi czas.
Ćma bukszpanowa ma charakterystyczny wygląd: dorosły motyl ma skrzydła o kolorze białym z zielonkawym odcieniem i ciemniejszymi plamkami. Larwy są zielone, mają ciemniejsze linie wzdłuż ciała i wchodzą w liście bukszpanu, by się nimi żywić. W walce z tym szkodnikiem stosuje się różne metody, w tym środki chemiczne, biologiczne (np. bakterie Bacillus thuringiensis) oraz mechaniczne usuwanie larw.
Kiedy atakuje ćma bukszpanowa
Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) atakuje bukszpany od wiosny do jesieni, w zależności od warunków pogodowych. W Europie Środkowej, w tym w Polsce, może mieć od 2 do 3 pokoleń rocznie, a w cieplejszych regionach nawet więcej.
Cykl rozwoju ćmy bukszpanowej:
Pierwsze pojawienie się (wiosna marzec/kwiecień)
Zimujące gąsienice budzą się i zaczynają żerować na liściach bukszpanu
Początek intensywnych uszkodzeń roślin
Pierwsze pokolenie dorosłych motyli (maj/czerwiec)
Dorosłe ćmy składają jaja na spodniej stronie liści
Po kilku dniach wylęgają się larwy, które zaczynają żerować
Drugie pokolenie (lipiec/sierpień)
Nowa fala larw powoduje kolejne zniszczenia
W ciepłych latach może pojawić się nawet trzecie pokolenie pod koniec sierpnia i we wrześniu
Jesień i zima (wrzesień luty) - młode larwy chowają się w kokony między liśćmi bukszpanu i zimują, by wznowić żerowanie wiosną.
Najbardziej intensywne uszkodzenia występują od maja do września, kiedy aktywne są larwy i intensywnie żerują. To wtedy rośliny są narażone na całkowite ogołocenie z liści.
Jak ochronić bukszpan przed ćmą bukszpanową - ZOBACZ TUTAJ
Czy masz bukszpany w swoim ogrodzie i zauważyłeś objawy żerowania?
Ochrona bukszpanu przed ćmą bukszpanową wymaga regularnej kontroli roślin i zastosowania różnych metod zapobiegawczych oraz zwalczających. Oto najskuteczniejsze sposoby ochrony - zobacz w galerii:
Zwalczanie ćmy bukszpanowej - uważaj na opryski! Postaw na profilaktykę
Zwalczanie ćmy bukszpanowej wymaga regularnych działań i łączenia różnych metod. Chemiczne środki ochrony roślin stosuje się w ostateczności! Jeśli ćma bukszpanowa zaatakowała masowo, można użyć: Insektycydów kontaktowych (np. deltametryna, cypermetryna). Środków układowych (np. acetamipryd), które działają dłużej i docierają do wnętrza rośliny. Stosuj opryski wieczorem, aby nie szkodzić owadom zapylającym!
Profilaktyka i ochrona bukszpanów - regularne sprawdzanie roślin (od wiosny do jesieni) jest zalecane przede wszystkim. Tak samo jak stosowanie pułapek feromonowych od marca do września. Jesienne i wiosenne przycinanie krzewów, by usunąć zimujące larwy to równie dobry sposób, podobnie jak okrywanie bukszpanów agrowłókniną w okresie lotu motyli.
Najskuteczniejsza strategia? Łączenie kilku metod:
Regularne kontrole
Pułapki feromonowe
Biologiczne środki
Opryski chemiczne (w ostateczności)
Czy widziałeś już ślady ćmy bukszpanowej w swoim ogrodzie? Pomogę dobrać najlepszy sposób zwalczania! Zobacz TUTAJ
