https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To zrób kiedy komornik niesłusznie zajmie pieniądze. Takie kroki musisz podjąć

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Zobaczcie co zrobić, aby odzyskać niesłusznie zajęte pieniądze od komornika.
Zobaczcie co zrobić, aby odzyskać niesłusznie zajęte pieniądze od komornika. Karolina Misztal
Komornik jest wykonawcą wyroku sądowego i na jego podstawie egzekwuje dług dla wierzyciela. Działa on na podstawie przepisów prawa, ma ograniczenia. Jednak zdarzają się pomyłki, czasem nawet nie wynikające z błędu komornika. Zobaczcie, w jaki sposób odzyskać niesłusznie zajęte pieniądze.

Spis treści

Tak komornik odzyskuje długi

Komornik z definicji to zawód zaufania publicznego wykonywany przez funkcjonariusza publicznego, do którego zadań należy wykonywanie rozstrzygnięć o roszczeniach cywilnych w drodze przymusu egzekucyjnego. Najprościej mówiąc to osoba zajmująca się ściąganiem niespłaconych zobowiązań finansowych.

Komornik ma prawo do zajęcia:

  • rachunków bankowych,

  • świadczeń emerytalnych,

  • wynagrodzenia za pracę,

  • ruchomości

  • nieruchomości dłużnika

  • praw majątkowych.

Jak komornicy odzyskują długi?

Komornik ma za zadanie odzyskać pieniądze dla wierzyciela. Nie zależy mu aby pozbawić nas dachu nad głową czy samochodu. Na początek komornik będzie chciał odzyskać pieniądze z bankowego konta. Dopiero kolejne kroki to próby spieniężenia majątku.

Komornik, aby odzyskać dług ma szereg praw. Wśród jego uprawnień są:

  • wejście na posesję dłużnika czy do mieszkania pod jego nieobecność,

  • wynajęcie ślusarza do otwarcia zamków,

  • przeszukanie lokalu i wszelkich schowków,

  • a także przeszukanie samego dłużnika.

Co robić gdy komornik niesłusznie zajmie pieniądze?

Komornik ma prawo zająć pieniądze na naszym rachunku bankowym, choć musi przestrzegać zasad dotyczących kwoty, mianowicie chodzi o kwotę wolną od zajęć komorniczych - to suma którą musi zostawić na koncie dłużnika. Zobaczcie, co robić, kiedy komornik zabierze za dużo pieniędzy. Szczegóły w galerii poniżej:

Licytacje komornicze w 2025 roku

Komornik aby odzyskać długi może sprzedać majątek dłużnika podczas publicznych licytacji. Licytacje komornicze bywają okazją do zakupu ruchomości i nieruchomości w okazyjnej cenie. Cenę na licytacji ustala komornik sądowy na podstawie wartości rynkowej majątku. Na pierwszej licytacji cena wywoławcza to 75% wartości rynkowej przedmiotu będącego własnością dłużnika. Jest to okazja do tańszego zakupu, jednak nie dzieje się to kosztem dłużnika. Kupno za grosze na licytacjach nie jest możliwe.

Informacje o najnowszych licytacjach komorniczych można znaleźć na stronie internetowej. Są tam dane między innymi o dacie licytacji, cenie wywoławczej, ale również opis przedmiotu wystawionego na sprzedaż. Aby licytacje nie były sztucznie podbijane, aby wziąć w nich udział należy dokonać wpłaty określonej w obwieszczeniu o licytacji. Jest to procent od wartości wystawionego na sprzedaż przedmiotu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska