Spis treści
Komornik zgodnie z prawem jest gwarantem wykonania wyroku sadowego, czyli to właśnie na komorniku ciąży obowiązek odzyskania pieniędzy od dłużnika.
Przeczytaj: To się zmieni w działaniach komorników. Najnowsze zmiany, które będą wprowadzone
Czym zajmuje się komornik?
Komornik z definicji to zawód zaufania publicznego wykonywany przez funkcjonariusza publicznego, do którego zadań należy wykonywanie rozstrzygnięć o roszczeniach cywilnych w drodze przymusu egzekucyjnego. Najprościej mówiąc to osoba zajmująca się ściąganiem niespłaconych zobowiązań finansowych. Choć społecznie jest źle odbierany to tylko dzięki komornikom wielu wierzycieli odzyskuje swoje pieniądze.
To może zająć komornik
Jeśli dłużnik nie ma pieniędzy, aby zwrócić zobowiązania komornik może zlicytować jego majątek. Komornik ma prawo do zajęcia:
rachunków bankowych,
świadczeń emerytalnych,
wynagrodzenia za pracę,
ruchomości
nieruchomości dłużnika
praw majątkowych.
W galerii poniżej sprawdźcie, jakie rzeczy może zając komornik:
Praca komornika
Swoje czynności komornik może wykonywać w dni robocze i soboty w godzinach od 7 do 21. Na wykonanie czynności w dni ustawowo wolne od pracy lub w godzinach nocnych musi uzyskać zgodę prezesa sądu rejonowego. Zająć może tylko majątek należący do dłużnika, a nie np. będący w jego domu.
Aby odzyskać pieniądze komornicy mogą zlicytować majątek dłużnika. Licytacje są okazją do zakupu ruchomości i nieruchomości w dobrej cenie. Warto jednak pamiętać, że cenę na licytacji ustala komornik sądowy na podstawie wartości rynkowej. Na pierwszej licytacji cena wywoławcza to 75% wartości rynkowej przedmiotu będącego własnością dłużnika.
Tego nie zabierze komornik
Przede wszystkim komornika ograniczają przepisy o kwocie zwolnionej z zajęć komorniczych, która wynosi 75% minimalnego krajowego wynagrodzenia. Świadczenia, które są wyłączone spod egzekucji komorniczej to: świadczenia 800 , alimenty, świadczenia z pomocy społecznej, dodatki osłonowe, zasiłki pomocowe, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowania do opieki nad dzieckiem.
Ale komornik nie może zająć sprzętów niezbędnych do wykonywania pracy, ale też tych niezbędnych do codziennego użytku, jak lodówka czy pralka.
Komornik nie ma prawa również zająć sprzętu medycznego, czyli między innymi sprzęt do rehabilitacji i leczenia dłużnika.
