Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tomasz Desecki zaginął 18 lat temu. Rodzina podejrzewa, że wstąpił do zakonu [wideo]

Joanna Chrzanowska
Joanna Chrzanowska
Tomasz Desecki wyszedł z domu 15 stycznia 2002 roku. Jego zaginięcie jest zagadką. Rodzina podejrzewa, że wstąpił do zakonu. To zdjęcie zostało wykonane w klasztorze franciszkanów we Włocławku
Tomasz Desecki wyszedł z domu 15 stycznia 2002 roku. Jego zaginięcie jest zagadką. Rodzina podejrzewa, że wstąpił do zakonu. To zdjęcie zostało wykonane w klasztorze franciszkanów we Włocławku fot. archiwum rodziny Tomasza Deseckiego
Tomasz Desecki uczęszczał do Prywatnej Szkoły Sztuk Pięknych we Włocławku. Zaginął ponad 18 lat temu. Rodzina nie traci nadziei na jego odnalezienie. Podejrzewa, że chłopak 15 stycznia 2002 roku wyszedł z domu, by wieść życie zakonne.

Tomasz Desecki urodził się 5 października 1983 roku. Mieszkał wraz z rodzicami i czworgiem braci w Rabinowie w gminie Lubraniec.

Miał talent plastyczny, rodzice posłali go do Prywatnej Szkoły Sztuk Pięknych we Włocławku.

Od najmłodszych lat widać było, że jest uzdolniony plastycznie. Nic więc dziwnego, że rodzice chcieli, by rozwijał swój talent i posłali go do Prywatnej Szkoły Sztuk Pięknych we Włocławku. Tomasz Desecki bardzo dobrze się uczył, w 2001 roku otrzymał stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jego prace do tej pory znajdują się w kościołach, placówkach i oczywiście w rodzinnym domu.

Chłopak spod Włocławka był też bardzo uduchowiony. Miał specjalną szatę do medytacji. Swego czasu interesowała go tematyka opuszczania ciała przez duszę. Bardzo związany był z Kościołem katolickim, czytał Pismo Święte, chodził na msze.

Przyjaźnił się z kuzynką, miał też dziewczynę. Z obydwu relacji zrezygnował tuż przed swoim zaginięciem.

Rodzina Deseckich spod Włocławka podejrzewa, że Tomasz wstąpił do zakonu

Zdaniem rodziny chłopaka, bardzo prawdopodobną wersją wydarzeń jest wstąpienie do zakonu.

- Mamo, a co byś powiedziała, gdybym poszedł do zakonu – powiedział na kilka dni przed zaginięciem Tomasz. - Do zakonu synku? A może byś tak księdzem został? - odpowiedziała mama chłopaka. - Nie, chciałbym jeździć na misje, pomagać biednym, malować kościoły i świętych. Księża biorą pieniądze, ja tego nie chcę – stwierdził chłopak.

Sprawą zaginięcia Tomka zajęły się "Historie na faktach". Na kanale YouTube można obejrzeć film "Gdzie jest Tomek?"

Zagadkowe wagary Tomasza Deseckiego spod Włocławka

W historii Tomasza Deseckiego spod Włocławka ważna jest niewątpliwie jego wizyta w Unieściu, dzielnicy Mielna. Pewnego wrześniowego dnia 2001 roku chłopak zamiast do szkoły udał się właśnie tam. Wieczorem odwiedził z kolei wujka w Koszalinie. Po powrocie nie chciał zbyt wiele mówić. Stwierdził, że ktoś zaciągnął go do samochodu na stacji, ale nikt z bliskich nie uwierzył mu w to tłumaczenie. Rodzina podejrzewa, że chłopak udał się do klasztoru zakonnego w Koszalinie. Być może chciał zapytać o warunki przyjęcia.

- Brat był w czwartej klasie pięcioletniego liceum – mówi Adam Desecki. - Na pewno nie spełniał wtedy wszystkich wymogów zakonu, nie miał matury. Ale są szkoły zakonne, w których mógł dokończyć naukę.

Rodzina pisała do klasztorów, ale odpowiedzi przyszły raptem dwie. Brali nawet pod uwagę, że chłopaka mogła pochłonąć sekta.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś religijny/-a?

- Wiele osób, które zainteresowały się sprawą Tomka, odwodzi nas od tego, argumentując ze jest religijny bardzo w kierunku Kościoła katolickiego – tłumaczy pan Adam. - Sekty wtedy działały prężnie. Nie można tego wykluczyć. Ale pytanie do mamy o zakon na krotko przed odejściem było bardzo wymowne.

Tomasz Desecki spod Włocławka zaginął ponad 18 lat temu

Tomasz Desecki wyszedł z domu w Rabinowie w gminie Lubraniec 15 stycznia 2002 roku. Drzwi do domu pozostały otwarte na oścież. W jego pokoju znajdowała się biała świeca, a w kątach pokoju sól. Dopiero w 2020 roku ojciec chłopaka w rodzinnych dokumentach znalazł informację, że Tomasz wybrał z kościoła swój akt chrztu, tuż po powrocie z wagarów znad morza. Rodzina zinterpretowała też świece i sól jako chęć oczyszczenia, a otwarte drzwi jako chęć powrotu. Data zaginięcie Tomasza Deseckiego też nie jest przypadkowa. To święto Pawła, pierwszego chrześcijańskiego pustelnika.

W dniu zaginięcia chłopak widziany był przez sąsiada na przystanku. Jechał w kierunku Włocławka. Ubrał się lekko. Wziął rzeczy nikomu niepotrzebne. Niewykluczone, że przefarbował włosy. Znaleziono bowiem opakowanie po farbie, grzebień. Jedna z koleżanek miała go też widzieć na dworcu we Włocławku, jak przygląda się rozkładowi jazdy pociągów.

Wzruszający list brata Tomasza Deseckiego spod Włocławka

Ale co się tak naprawdę stało z Tomaszem Deseckim? Rodzinie pozostają domysły. Brat chłopaka, Adam, napisał do niego poruszający list.

„Kochany braciszku, gdy widziałem Cię ostatni raz miałem 10 lat, mimo to pamiętam Cię doskonale, pamiętam jak latem lepiłeś dla nas zamki z piasku, a zimą zawsze chętnie chodziłeś z nami na sanki. Dzisiaj jestem już domorosłym mężczyzną, założyłem rodzinę, ale w głębi serca jestem wciąż Twoim młodszym braciszkiem, który czeka na Twój powrót. Nadal czekam i wierzę, że wrócisz. Nie tylko do mnie, ale do całej rodziny, przyjaciół, którzy bardzo odczuli Twoje odejście.

Każdego roku dzień, w którym odszedłeś pojawia się to samo uczucie, strach, obawa, bezsilność, a zarazem nadzieja, że to tylko na chwilę i zaraz wrócisz. Wiesz czego sobie życzymy co roku w wigilię? Abyś do nas wrócił, nic nie jest ważniejsze od tego.

Nie chcemy nic zmieniać w Twoim życiu czy planach. My po prostu chcemy wiedzieć, że tam, gdzie jesteś nie dzieje Ci się żadna krzywda i że jesteś po prostu spełnionym i szczęśliwym człowiekiem. I wiesz co? Jest też ktoś, kto bardzo chciałby Cię poznać. Masz dwie bratanice i czterech bratanków. Znają Cię tylko ze zdjęć i naszych opowieści. Chciałbyś ich poznać? Bo oni Ciebie bardzo! Tomeczku, jeśli to czytasz, to wiedz, że bardzo na Ciebie czekamy i mamy nadzieję, że ten ból rozłąki wreszcie się skończy i wkrótce zasiądziemy razem przy wigilijnym stole. Czekamy na Ciebie.

Każdy kto mógłby pomóc w sprawie proszony jest o kontakt - 785 041 064, [email protected].

Wideo: Awantura na 3 Maja we Włocławku. Mężczyzna kopał samochody

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska