Grunt przy ul. Konrada Grasera 5 o powierzchni blisko 9500 metrów kwadratowych wyceniono na 1,6 mln złotych brutto. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, miasto może przekazać teren na cele sakralne w trybie bezprzetargowym w użytkowanie wieczyste uwzględniając 99-procentową bonifikatę. Prezydent Torunia ustalił pierwszą opłatę w wysokości 25 procent ceny nieruchomości, która po uwzględnieniu 99 procent bonifikaty, wynosi 4.031,33 złotych brutto. W kolejnych latach dzierżawy, obowiązującej przez 99 lat, parafia rocznie miałaby wnosić opłatę w wysokości 48,38 złotych.
- Na terenie, który ma zostać przekazany parafii, powstanie kościół oraz budynki parafialne. Proboszcz nowej parafii, ks. Łukasz Skarżyński, planuje podejmować szereg działań mających służyć integracji i aktywizacji mieszkańców osiedla. Mają tam powstać też punkty pomocy psychologicznej i prawnej – informuje Magdalena Winiarska z Referatu Informacji UMT.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Takie działanie wzbudziło sprzeciw posłanki Nowoczesnej Joanny Scheuring-Wielgus, która złożyła w poniedziałek (23 stycznia) wniosek o dostęp do informacji publicznej z zapytaniem o to, ile gruntów i nieruchomości przekazano Kościołowi, w trybie bezprzetargowym, w czasie trwania kadencji prezydenta Michała Zaleskiego.
- Złożyłam ten wniosek, ponieważ nie pierwszy raz miasto daje Kościołowi bez przetargu, na preferencyjnych warunkach, nie tylko grunty, lecz także nieruchomości – wyjaśnia Joanna Scheuring-Wielgus. - Chcieliśmy np. otrzymać na preferencyjnych warunkach kamienicę przy ul. Podmurnej 15 w Toruniu dla organizacji pozarządowej. Taką możliwość dostał jednak Kościół. Kamienica stoi i niszczeje… (Magistrat sprzedał prawa do nieruchomości za 15 tys. zł – przypis redakcji).
Jak sprawę komentuje toruński magistrat?
Jak informuje Anna Kulbicka-Tondel, dane zostaną przekazane posłance Nowoczesnej. - Takiego zestawienia nie mamy, ale dane zostaną zebrane i zgodnie z ustawą udostępnione w ciągu 14 dni – mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.
Swój sprzeciw wobec przekazania gruntu bez przetargu wyraziła także partia Razem. Toruńscy członkowie tej partii rozpoczęli w Internecie zbiórkę głosów pod petycją pn. „Dość prezentów od miasta dla Kościoła”.
„Uważamy, że jest to marnotrawienie pieniędzy podatniczek i podatników, a te fundusze należałoby przeznaczyć na potrzeby miasta. Urzędnicy państwowi powinni dbać o obywatelki i obywateli, a nie dotować bogatą instytucję religijną. Gdyby uchwała weszła w życie, miasto straciłoby na tym ponad 1,5 miliona złotych. Uważamy, że taka rozrzutność przy dysponowaniu pieniędzmi podatników byłaby karygodna” - czytamy w wydarzeniu „Dość prezentów od miasta dla Kościoła” udostępnionym na Facebooku.
Partia Razem planuje przesłać petycję do toruńskich radnych przed czwartkową sesją (26 stycznia), na której ma być przedstawiony projekt przekazania gruntu przy ul. Konrada Grasera 5 parafii p.w. Świętego Andrzeja Apostoła.
Dziś rano pod petycją widniało 129 podpisów.
INFO Z POLSKI odc.19 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.
