Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń i okolice. Weekend pełen wrażeń

(PAM)
fot.nadesłane
Nie masz planów na weekend? Nie wiesz co zrobić z wolnym czasem? Zapraszamy na Barbórkowe obchody, rajd pieszy i zwiedzanie toruńskich fortów.

W sobotę 5 grudnia odbędzie się "XXXV Rajd Barbórkowy im. Czesława Szatko". Na początku imprezy turyści pokonają krótką trasę pieszą do siedziby firmy przy ul. Chrobrego, z miejsca zbiórki, które wyznaczono przy Pomniku Artylerzysty (ul. Grudziądzka) o godz. 10.
Po przybyciu do stołówki Geofizyki, uczestników będą oczekiwali górnicy naftowi w galowych mundurach. Wielu mieszkańców Torunia nie wie, że górnicy naftowi posiadają prawo do noszenia munduru górniczego i również obchodzą uroczyście Barbórkę.
Górnicy pracownicy Geofizyki opowiedzą dzieciom i młodzieży o ceremoniale górniczym, tradycjach i elementach munduru galowego. W programie imprezy zostały zaplanowane konkursy: krajoznawczy, związany z firmą Geofizyka, górnictwem oraz konkurs plastyczny. Na uczestników rajdu będzie czekała tradycyjna na tej imprezie zupa pomidorowa. Na koniec imprezy nastąpi podsumowanie i wręczenie nagród dla zwycięzców poszczególnych konkursów, ufundowanych przez Geofizykę. Komandorem imprezy będzie przodownik turystyki pieszej Mirosława Kużel.
Te wydarzeni organizuje Miejski oddział PTTK wraz z firmą Geofizyka Toruń.

Również w sobotę nie zabraknie kolejnej wycieczki pieszo - krajoznawczej w ramach cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
Spotkanie uczestników wyprawy odbędzie się o godz. 7.45 na dworcu PKS przy ul. Dąbrowskiego, skąd kwadrans później przejadą oni autobusem do miejscowości Różankowo. Trasa wycieczki będzie wiodła z Różankowa, przez Piwnice, Lulkowo, Las Piwnicki, do Torunia Wrzosów. Jej długość wyniesie około 12 km, a prowadzącym wyprawę będzie przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

A w niedzielę 6 grudnia turystów zafascynowanych toruńskimi fortami zapraszamy do udziału w kolejnej wycieczce z cyklu "Zwiedzamy Twierdzę Toruń". Zbiórka dla chętnych wyznaczona została o godz. 10 na przystanku MZK przy Szosie Lubickiej koło supermarketu Tesco. Przewodniczący Oddziałowej Komisji Opieki nad Zabytkami Marian Rochniński poprowadzi turystów do Fortu I oraz zapozna z jego historią.
Fort I Warownia Jan III Sobieskiego jest najbardziej wysuniętym, pośrednim fortem w pasie obronnym twierdzy, licząc od strony wschodniej na prawym brzegu Wisły, w odległości około 5 km od dawnego centrum miasta.
Budowa fortu trwała przez 5 lat, w latach 1888 1892. To jedyny w tej części Europy niemiecki fort pancerny. Pierwotnie fort posiadał numer "I a" i nosił nazwę "Buchtafort", ze względu na to, że zbudowano go na wzgórzu Buchta. Na tym miejscu wcześniej stała gospoda przydrożna pod nazwą "Buchtakrug", od której rozchodziły się drogi do Torunia, Kaszczorka i Złotorii. W 1907 roku nazwa fortu przemianowana została na "Feste König Wilhelm I" a w 1920 roku, po przejęciu przez Wojsko Polskie na "Fort I Warownię Jana III Sobieskiego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska