Toruń Maraton już po raz 40. Mamy zdjęcia biegaczy ze startu i trasy!

W niedzielny poranek na starcie pod pomnikiem Kopernika stanęło blisko tysiąc biegaczy. Piotr Lampkowski
Maraton Toruń przebiegł ulicami miasta już po raz 40. Tym razem biegacze wystartowali spod pomnika Kopernika na Rynku Staromiejskim i naszego fotoreportera nie mogło tam zabraknąć. Mamy dla Was dużo zdjęć ze startu i trasy, Biegliście w 40. Toruń Maraton? Poszukajcie się na zdjęciach!

W niedzielny poranek na starcie pod pomnikiem Kopernika na Rynku Staromiejskim stanęło blisko tysiąc biegaczy. Pogoda może dopisała, ale humory jak bardziej. Tak wyglądał 40. Toruń Maraton na starcie i trasie - poszukajcie na zdjęciach siebie i znajomych!

Weekend z Maratonem rozpoczął się w sobotę. Zaplanowano wówczas zwiedzanie miasta, spotkanie z lekkoatletką Anną Matuszewicz, wykład na temat zapobiegania kontuzjom oraz biegi dla dzieci na Motoarenie. W niedzielę zaplanowano trzy duże imprezy biegowe w mieście: start do półmaratonu o godz. 8.30 przy Motoarenie, do biegu na dystansie 5 km przy CH Plaza o 8.40, a Toruń Maraton ruszył o godz. 9.00 spod pomnika Kopernika na Rynku Staromiejskim.

Toruń Maraton. Mamy zdjęcia z biegu 22. października. Tak było na starcie i na mecie

Trasa Toruń Maratonu została tak wyznaczona, aby specjalnie nie utrudniać życia kierowcom. Biegacze ruszyli o godz. 9.00 spod pomnika Kopernika na Rynku Staromiejskim w trzech falach na podstawie rekordów życiowych. Trasa wiodła w stronę Różanej, potem w lewo w Piekary, ulicą Kopernika i pod mostem w kierunku Bydgoskiego Przedmieścia.

Maraton Toruński jeden z najstarszych w Polsce. Zobaczcie zdjęcia z 40 edycji biegu

Maraton Toruński należy do najstarszych biegów na tym dystansie w Polsce. Pierwszy odbył się już 15 czerwca 1924 roku. Trasa wówczas wiodła z Plutowa pod Chełmnem przez Unisław do Torunia. Na starcie stanęło dziesięciu biegaczy, a najszybszy na mecie na Placu Teatralnym pojawił się chorąży Edward Kwitowski z 4 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej z Inowrocławia z czasem 2:45.20.

Tegoroczny Toruń Maraton zostanie rozegrany po raz 40. W tym czasie kilka razy zmieniała się trasa, początkowo Toruń- Chełmno, przez trzy lata biegacze rywalizowali na trasie Toruń - Bydgoszcz, a w ostatnich latach start i meta znajdują się w Toruniu. Z tego powodu trudno mówić o rekordzie trasy. Najszybciej Maraton Toruń pokonał w 1994 roku na trasie Toruń - Chełmno Janusz Wójcik w świetnym czasie 2:13:55.

40. Toruń Maraton. Dlaczego warto regularnie biegać?