Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Mieszkańcy sami zaprojektowali park. Zobacz koncepcję

(WG)
Grupa torunian przygotowała projekt zagospodarowania lasku na Skarpie
Grupa torunian przygotowała projekt zagospodarowania lasku na Skarpie pzr.org.pl
Ścieżki dla rowerzystów, place zabaw, miejsca do pikników, wybiegi dla psów - społecznicy przedstawili koncepcję zagospodarowania parku przy Forcie I.

Koncepcja powstała w ramach projektu "Partycypator Toruński", który prowadzi Pracownia Zrównoważonego Rozwoju. W ub.r. społecznicy drobiazgowo przebadali teren w pobliżu Fortu I - między Szosą Lubicką i ul. Przy Skarpie. Sprawdzali, w jaki sposób korzystają z niego mieszkańcy. Następnie zorganizowano konsultacje społeczne, podczas który wybrano spośród mieszkańców grupę rezeprezentatywną. Praca nad koncepcją zajęła 30 godz.

- To innowacyjna formuła, która jeszcze nie była stosowana w konsultacjach w Polsce - mówi Wojciech Kłosowski, moderator projektu, specjalista zajmujący się rewitalizacją obszarów miejskich. - Mieszkańcy nie opiniują gotowych pomysłów opracowanych przez urzędników bądź też na ich zlecenie. To oni sami tworzą koncepcję lub wytyczne do projektu.

Jakie są efekty pracy torunian?

Poznaliśmy je w środę wieczorem na kolejnej turze konsultacji. Społecznicy podzielili lasek na trzy strefy. W pierwszej mają być urządzone ścieżki rowerowe, alejki dla pieszych, place zabaw dla dzieci i dorosłych czy wybiegi dla psów. Wyznaczono miejsce na pikniki, w którym można by organizować plenerowe koncerty, letnie pokazy filmów czy spotkania. W pobliżu Fortu I, pośrodku terenu, czyli w strefie B zaplanowano tor saneczkowy, dla rowerzystów i łuczników i taras widokowy na Wisłę. Społeczni projektanci nie ingerowali w strefę C - tę najbliżej rzeki. - Mogłaby ona pozostać niemal w naturalnym stanie - zaznacza Kłosowski.

Jest szansa, że zmieni się też oblicze Fortu I, które dzierżawi prywatny właściciel. Może tam powstać muzeum militariów. Ponadto w lasku mają się pojawić tablice informujące, m.in. jak dotrzeć do wybranego punktu lub o historii danego miejsca. - To minimalistyczny projekt - mówi Kłosowski. - Nie chcemy za bardzo ingerować w to miejsce. Nie powstaną tam budynki.

Właśnie ta kwestia może poróżnić społeczników i miejskich urzędników, którzy współpracowali z PZR przy tej koncepcji. Ci pierwsi bowiem nie widzą w swojej wizji miejsca na aquapark. Tymczasem magistrat wciąż chce wystawić na sprzedaż działkę na rogu Szosy Lubickiej i ul. Przy Skarpie np. pod park wodny. Uczestnicy konsultacji mieli wiele uwag do koncepcji - głównie do kwestii bezpieczeństwa i zarządzania terenem. - Jeśli tym terenem i nowymi sprzętami nie będzie się opiekować np. kilku zarządców, wandale wszystko tam zniszczą - uważa Jarosław Wroniecki, mieszkaniec Rubinkowa. Kłosowski: - Jeśli zmieni się oblicze lasku, więcej osób będzie go odwiedzać. A to przełoży się na większe bezpieczeństwo.

Co dalej z koncepcją?

Teraz znów koncepcją zajmie się nią grupa mieszkańców i uwzględni w niej uwagi uczestników konsultacji. Następnie trafi ona do magistratu. Wówczas władze Torunia podejmą decyzję, które propozycje zostaną zrealizowane. Projekt PZR wsparła Fundacja Batorego. Koncepcja jest dostępna na stronie internetowej: www.pzr.org.pl.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska