Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

W grudniu mniejsze zainteresowanie wyrobieniem paszportów
Jeśli ktoś planuje wyjazd na ferie zimowe albo już myśli o przyszłorocznych wakacjach, warto, by wniosek o paszport złożył jeszcze w grudniu, po świętach. Wówczas powinien uniknąć niepotrzebnego stresu.
- W grudniu co roku zauważamy mniejsze zainteresowanie wyrobieniem paszportu, dlatego szczególnie zachęcamy, aby ów moment wykorzystać i nie odkładać tego na okres przedwakacyjny, w którym to notujemy rekordowe ilości wniosków paszportowych - mówi Tomasz Wiśniewski, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.
Czy otrzymanie paszportu w dziesięć dni jest możliwe? - Jako urząd zawsze staramy się dochować ustawowego terminu obsłużenia klienta, czyli nieprzekraczającego terminu 30 dni. Krótsze oczekiwanie wynika z liczby obecnie składanych wniosków, co również przekłada się na krótszy okres oczekiwania na samo wydanie dokumentu paszportowego - wyjaśnia rzecznik.
Koniec papierowych wniosków
Warto dodać, że od listopada zmieniła się forma, w jakiej mieszkańcy składają wniosek paszportowy.
- Klient nie musi już wypełniać wersji papierowej wniosku, wszelkich czynności dokonuje przy stanowisku urzędnika w wersji elektronicznej, co skraca pobyt zainteresowanego w urzędzie oraz pozwala uniknąć błędów - tłumaczy Tomasz Wiśniewski.
Co zrobić, jeśli chcemy wyrobić paszport?
Wniosku nie złożymy przez internet. Trzeba to zrobić osobiście. Jak? Są dwie opcje. Pierwsza to rezerwacja wizyty przez internet. Kalendarz uruchamia się na 14 dni do przodu, o godz. 8:00. W naszym województwie opcja umawiania wizyt online dotyczy urzędów w Toruniu, Bydgoszczy i we Włocławku.
Gdy 23 grudnia sprawdzaliśmy, czy są wolne terminy na najbliższe dwa tygodnie, niestety, w Toruniu nie było. Nic straconego - w Bydgoszczy i we Włocławku mogliśmy tego dnia zarezerwować wizytę na 4 bądź 5 stycznia. W przypadku biur paszportowych nie obowiązuje rejonizacja - możemy złożyć wniosek gdziekolwiek chcemy.
Polecamy
Urzędnicy apelują, by odwoływać wizyty, jeśli wiemy, że nie będziemy mogli się na nich zjawić.
Drugi sposób to przyjście do urzędu w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu lub Grudziądzu bez wcześniejszej rejestracji. Po dotarciu na miejsce wystarczy pobrać bilet z systemu kolejkowego. Oczywiście warto mieć na uwadze, że w pierwszej kolejności obsługiwane są osoby, które dokonały wcześniej rezerwacji wizyty.
Jeśli chcemy odebrać paszport, nie musimy rezerwować wizyty online - wystarczy przyjść do urzędu.
Ile kosztuje wyrobienie paszportu?
Opłata podstawowa za wydanie dokumentu wynosi 140 zł. Na ulgi mogą liczyć m.in.:
- uczniowie i studenci,
- emeryci i renciści,
- osoby z niepełnosprawnościami.
Co ważne, seniorzy powyżej 70. roku życia nie zapłacą za paszport nic.
Polecamy
Co jest potrzebne, by wyrobić paszport?
Do urzędu trzeba zabrać ze sobą:
- jedno aktualne, kolorowe zdjęcie, w formacie 35 mm x 45 mm, zgodne z obowiązującymi wytycznymi,
- dowód opłaty za paszport (jeśli zapłacimy przelewem), za paszport zapłacimy też na miejscu,
- dokument potwierdzający prawo do ulgi lub całkowitego zwolnienia z opłaty,
- aktualnie używany ważny paszport, w przypadku jego braku – ważny dowód osobisty.
W Toruniu wniosek o paszport złożymy w biurze paszportowym przy ul. Moniuszki 15-21. Urząd czynny jest od 7:30 do 14:45, a we wtorki dłużej - od 8:00 do 17:45.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: