Zobacz wideo: Kleszcze wciąż aktywne. Jak się przed nimi chronić?

Pokłosie tragedii w Toruniu
"Czy w Toruniu musi dojść do tragedii, żeby coś się zmieniło na lepsze?" - to pytanie najczęściej pada przy okazji dyskusji na temat dramatu przy Podgórskiej.
Mieszkańcy tej okolicy na Rudaku, radni okręgu oraz radny Wojciech Klabun od kilku lat zgłaszali, alarmowali i wnioskowali do władz miasta o poprawę bezpieczeństwa na tej ulicy. W miejscu, gdzie 3 lipca br. zginęła Paulinka, nie ma nawet linii ciągłej na jezdni. Nie wspominając o przejściu dla pieszych, którego ludzie domagają się tutaj od 2017 roku... Teraz są szanse, że to się zmieni.
Śmierć Paulinki. Nowe fakty z prokuratury: wyniki sekcji i wyniki badań krwi kierującej autem
Do tragedii doszło 3 lipca br., tuż przed godziną 14.00. Trzynastoletnia Paulina wyszła z bloku przy ulicy Podgórskiej i zamierzała przejść przez ulicę. Przejścia dla pieszych tam wciąż nie ma, choć mieszkańcy i radni apelowali do władz miasta o jego stworzenie od kilku lat.
Polecamy
- Dziewczynka najpierw przepuściła samochód ciężarowy z żołnierzami. Potem weszła na jezdnię. Wówczas potrącona została przez nadjeżdżający z przeciwnej strony (do ruchu żołnierzy) samochód marki Volkswagen Passat. Ten pojazd jechał w kierunku dworca kolejowego - podaje prokurator Joanna Becińska.
Był przynajmniej jeden naoczny świadek wypadku - osoba spacerująca tutaj z psem. Została już przesłuchana. Dziewczynka doznała bardzo poważnych obrażeń i próby reanimowania jej przez wojskowych nie pomogły. Zmarła na miejscu.
Od początku nic nie wskazuje na to, by kierująca autem 25-letnia pani Karolina pędziła ulica Podgórską, czy w ogóle przekroczyła dozwolona tutaj prędkość. - Tak jest nadal. Otrzymaliśmy też wyniki badań krwi pobranej od kierującej 25-latki. Była trzeźwa -mówi prokurator.
Prokuratura Rejonowa Toruń-Wschód kontynuuje śledztwo w sprawie tego śmiertelnego wypadku. Dysponuje już m.in. wynikiem sekcji zwłok dziewczynki. Przyczyną śmierci był silny uraz głowy - w ten sposób uderzona została nastolatka. Szans na uratowanie jej życia nie było.
Polecamy
Trwają przesłuchania świadków, w tym kolejnych żołnierzy. -Kolejnym świadkiem do przesłuchania jest brat zmarłej dziewczynki, który w krytycznym momencie przebywał w okolicy. Jest nieletni, przesłuchany zostanie w obecności psychologa - dodaje prokurator Joanna Becińska.
Będzie przejście dla pieszych na Podgórskiej? Oto odpowiedź władz Torunia
Zaraz po tragedii radny miejski Wojciech Klabun (PiS) złożył kolejny już wniosek w sprawie przejścia dla pieszych na ul. Podgórskiej. Tym razem już adresowany bezpośrednio do prezydenta Michała Zaleskiego. Równolegle wniosek w tej samej sprawie wystosowała też Rada Okręgu Rudak. Jaka jest odpowiedź?
Trzy dni po tragedii sprawa stanęła na obradach zwołanej pilnie Komisji ds. Organizacji i bezpieczeństwa ruchu Drogowego. Natomiast 12 lipca zajmowała się nią Komisja ds. niechronionych uczestników ruchu drogowego. "W wyniku przeprowadzonych analiz nie stwierdzono we wskazanej lokalizacji nieprawidłowości w organizacji ruchu drogowego. Natomiast komisje pozytywnie zaopiniowały wprowadzenie korekt poprawiających bezpieczeństwo" - odpisuje radnemu wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz.
Polecamy
Jakie to korekty? -Wprowadzenie progów zwalniających, oznakowania poziomego P-4 (linia podwójna ciągła) na odcinku od ul. Łódzkiej do strzeżonego przejazdu kolejowego oraz barier odgradzających teren należący do PKP S.A. od pasa drogowego - wylicza wiceprezydent.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
Czy szans na przejście dla pieszych na Podgórskiej brak? Nie. To się jeszcze waży. Wiceprezydent informuje radnego, że 19 lipca MZD zlecił opracowanie projektu organizacji ruchu drogowego, zawierającego rozmieszczenie urządzeń bezpieczeństwa na omawianym odcinku ul. Podgórskiej. Wskazane w tym projekcie rozwiązania zostaną wprowadzone w życie w III kwartale br.
"Ponadto do końca lipca zlecona zostanie dodatkowa analiza w zakresie: wyznaczenia w przedmiotowej lokalizacji przejścia dla pieszych, zmiany geometrii pasa drogowego (z koniecznością pozyskania gruntu należącego do PKP S.A. celem poszerzenia pasa) oraz relokacji przystanków autobusowych" - kończy wiceprezydent Fiderewicz.
- Podsumowując, realne szanse na przejście dla pieszych na Podgórskiej są w III kwartale tego roku - podsumowuje radny Wojciech Klabun.
WAŻNE. Mieszkańcy i radni od lat alarmowali, że na Podgórskiej potrzebne jest przejście dla pieszych
- Jak już szeroko opisywaliśmy w czwartek (4 lipca), mieszkańcy opisywanej okolicy, Rada Okręgu Rudak oraz radni - w tym Wojciech Klabun - od kilku lat walczyli o to, by na ul. Podgórskiej stworzono przejście dla pieszych. A przynajmniej poprawiono bezpieczeństwo poprzez instalacje progów zwalniających.
- Takie apele mieszkańców pojawiły się już w 2017 roku. W roku 2019 sprawą zajął się radny Wojciech Klabun. Jego wnioski do władz miasta załatwiane były odmownie. Argumenty decydentów były takie: niskie natężenie ruchu, położenie Podgórskiej "poza podstawowym układem drogowym miasta" i to, że piesi zachowują się tutaj ostrożnie.
- 3 lipca, zaraz po tragedii, radny Wojciech Klabun złożył kolejny wniosek - tym razem już adresowany do samego prezydenta Torunia. Apelował w nim o stworzenie przejścia po raz kolejny. Podobny wniosek złożyła Rada Okręgu Rudak. Teraz jest odpowiedź władz miasta.