Toruń. Sprawdź, kto będzie Cię reprezentował przez najbliższe cztery lata [skład rady miasta]

Katarzyna Fus
Ostatnia sesja rady piątej kadencji
Ostatnia sesja rady piątej kadencji fot. Lech Kamiński
"Świeża krew" w mieście. 10 radnych po raz pierwszy zasiądzie w ławach samorządu.

W każdym klubie znajdą się nowe twarze. Niestety, wśród nich nie ma wielu kobiet. Za to większość świeżo upieczonych radnych to ludzie młodzi i wykształceni. Niektórzy z niezłym doświadczeniem społecznym.

Zaskoczenia? Jest ich kilka. Nazwisko, nieznane większości torunian to Paweł Wiśniewski, który na co dzień kieruje ośrodkiem w Górznie. Niespodzianką jest również dobry wynik Michała Rzymyszkiewicza. Najmłodszy radny (ma 23 lata) jak dotąd jest rozpoznawalny w związku z obroną boiska w Stawie Komtura na starówce.

Przeczytaj również: Znamy oficjalne wyniki wyborów do sejmiku kujawsko-pomorskiego. Zobacz kto będzie nami rządził!.

W grupie nowych radnych znaleźli się też 40-latkowie. Tomasza Kruszyńskiego poznaliśmy przy okazji wyborów do Europarlamentu. Wtedy bezskutecznie walczył o mandat. Za to Maciej Cichowicz walczył o połączenie Stawek z autostradą. Natomiast najstarszym debiutantem w roli radnego jest Jan Ząbik, trener naszych żużlowców. Ząbik skończył w tym roku 64 lata. Niespodzianką jest też powrót po ośmiu latach do rady Urszuli Polak. Radna jest jedną z czterech pań, które znalazły się w tej kadencji rady miasta.

Reszta kobiet ma ogromne doświadczenie w pracy samorządowej. Rekordzistką jest Barbara Królikowska-Ziemkiewicz, która zasiada w radzie nieprzerwanie od 1990 r. Także Danuta Zając może się pochwalić stażem. Radną po raz pierwszy została w 1994 roku.

Maciej Cichowicz, PO - NOWY

Urodził się 31 grudnia 1964 r. Jest absolwentem historii na UMK. Prowadzi firmę konsultingową, działacz Porozumienia Infrastruktura Toruń. W wyborach zdobył 472 głosy, radny Skarpy, Kaszczorka i lewej strony Torunia.

Krystyna Dowgiałło, PO
Ma 59 lat. Z wykształcenia jest ekonomistką. Przez wiele lat była dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Z samorządem związana od wielu lat, była też radną sejmiku, radna starówki, Chełmińskiego i Wrzosów. Zdobyła 1748 głosów.

Paweł Gulewski, PO - NOWY

Urodzony w 1981 r. Skończył politologię na UMK. Działacz społeczny, asystent posła Grzegorza Karpińskiego. Radny Rubinkowa, Mokrego, Jakubskiego, Grębocina i Bielaw. Dostał 364 głosy.

Bartłomiej Jóźwiak, PO

Ma 29 lat. Magister politologii i prawa. Ukończył Centrum Studiów Europejskich. Pracował m.in. w biurze Tadeusza Zwiefki. Radny Skarpy, Kaszczorka i lewobrzeżnego Torunia. Uzyskał 1750 głosów.

Barbara Królikowska-Ziemkiewicz, PO

Ma 59 lat. Ukończyła UMK. Dyrektor oddziału Banku Gospodarstwa Krajowego. Jest radną od 1990 roku. Reprezentuje mieszkańców starówki, Chełmińskiego i Wrzosów. Zdobyła 969 głosów.

Arkadiusz Myrcha, PO - NOWY

Ma 26 lat. Ukończył prawo , obecnie odbywa aplikację radcowską. Działał w samorządzie studenckim. Głosowali na niego mieszkańcy Rubinkowa, Mokrego, Jakubskiego, Grębocina i Bielaw. Zyskał 410 głosów.

Waldemar Przybyszewski, PO

Skończył 60 lat. Ukończył elektrotechnikę. Pracował w Elanie. Prezes spółdzielni mieszkaniowej Zieleniec. Były przewodniczący Rady Miasta. Radny Bydgoskiego Przedmieścia, Brzeziny i działek św. Józefa. Zyskał 2095 głosów.

Michał Rzymyszkiewicz, PO - NOWY

Najmłodszy z radnych. Ma 23 lata. Studiuje administrację na UMK. Zyskał głosy mieszkańców starówki, Chełmińskiego Przedmieścia i Wrzosów. Zdobył 782 głosy.

Paweł Wiśniewski, PO - NOWY

Ma 30 lat. Menadżer turystyki, szef Ośrodka Edukacji Ekologicznej Wilga w Górznie. Głosowali na niego mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia, Brzeziny oraz działek św. Józefa. Zyskał 840 głosów.

Łukasz Walkusz, PO

Ma 29 lat. Jest pracownikiem marszałka województwa. Po raz drugi zasiądzie w Radzie Miasta. Bęzie reprezentował mieszkańców Rubinkowa, Mokrego, Jakubskiego, Grębocina i Bielaw. Zyskał 2954 głosy.

Jarosław Beszczyński, Czas gospodarzy

Ma 42 lata. Absolwent UMK. Od 20 lat jest policjantem. Od 8 lat pracuje w Komisariacie Policji w Toruniu. Został wybrany radnym Rubinkowa, Mokrego, Jakubskiego, Grębocina i Bielaw. Zyskał 993 głosy.

Andrzej Jasiński, Czas gospodarzy

Ma 61 lat. Z wykształcenia inżynier. Był prezesem spółdzielni mieszkaniowej Rubinkowo. Teraz prowadzi firmę Anter. Radnym został po raz drugi. Reprezentuje starówkę, Chełmińskie Przedmieście i Wrzosy. Dostał 1124 głosy.

Sławomir Kruszkowski, Czas gospodarzy - NOWY

Ma 35 lat. Olimpijczyk, wioślarz i pracownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dostał głosy mieszkańców Skarpy, Kaszczorka i lewobrzeżnego Torunia. Zyskał 418 głosów.

Ryszard Olszewski, Czas gospodarzy

Najstarszy toruński radny. Ma 78 lat. Jest emerytem, ukończył geografię na UMK. W radzie zasiada od 2002 roku. Reprezentuje mieszkańców Bydgoskiego Przedmieścia, Brzeziny i działek św. Józefa. Dostał 802 głosy.

Aleksander Rojewski, Czas gospodarzy

Ma 71 lat. Ukończył Politechnikę Poznańską i Warszawską. Pedagog. W wolnych chwilach działkowiec. Lubi jeździectwo i pływanie. Radny Rubinkowa, Mokrego, Jakubskiego, Grębocina i Bielaw. Zyskał 1152 głosy.

Danuta Zając, Czas gospodarzy

Ma 56 lat. Organistka i chemiczka. Radna od 1994 roku. Radna Skarpy, Kaszczorka i lewobrzeżnego Torunia. Uzyskała 742 głosy.

Jan Ząbik, Czas gospodarzy - NOWY

Skończył 64 lata. Od wielu lat trener toruńskich żużlowców Unibaksu. Pierwszy raz w Radzie Miasta. Głosowali na niego mieszkańcy Rubinkowa, Mokrego, Jakubskiego, Grębocina i Bielaw.

Zbigniew Ernest, PiS

Ma 57 lat. Jest emerytowanym nauczycielem. W radzie zasiadał już w latach 1994-1998 oraz od 2002 roku. Ponownie wybrany przez mieszkańców Skarpy, Kaszczorka i lewobrzeżnego Torunia. Uzyskał 1318 głosów.

Grzegorz Górski, PiS

Skończył 48 lat. Jest profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, współwłaściciel kancelarii odwokacko-radcowskiej. Uzyskał 1670 głosów mieszkańców Bydgoskiego Przedmieścia, Brzeziny i działek św. Józefa.

Michał Jakubaszek, PiS - NOWY

Skończył 29 lat. Absolwent prawa na UMK. Studiował też na niemieckiej uczelni. Członek Klubu Maratończyka. Pracuje w kancelarii adwokackiej. Dostał 1367 głosów. Radny Skarpy, Kaszczorka i lewobrzeżnego Torunia.

Jacek Kowalski, PiS - NOWY

29 lat. Absolwent plitologii UMK, ukończył też studia podyplomowe. Pracuje w Energohandlu. Uzyskał 1694 głosów. Radny starówki, Chełmińskiego Przedmieścia i Wrzosów.

Zbigniew Rasielewski, PiS

31 lat. Pracuje w Urzędzie Marszałkowskim. Jest radnym od 2006 roku. Wybrali go mieszkańcy Rubinkowa, Mokrego, Grębocina i Bielaw. Uzyskał 1801 głosów.

Marian Frąckiewicz, SLD

Ma 59 lat. Bezrobotny. Były szef oddziału firmy Uniqa i dyrektor toruńskiego oddziału firmy Filar. Radny od 1998 roku. Głosowali na niego mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia, Brzeziny i działek św. Józefa.

Tomasz Kruszyński, SLD - NOWY

Ma 40 lat i doktorat z nauk biologicznych. Pracował w Urzędzie Marszałkowskim za rządów SLD. Obecnie wykładowca w Bydgoskiej Szkole Wyższej. Uzyskał 705 głosów. Radny Rubinkowa, Mokrego, Jakubskiego, Grębocina, Bielaw.

Urszula Polak, SLD - WRACA

Ma 60 lat. Jest szefową Związku Nauczycielsktwa Polskiego w Toruniu. Była już radną w latach 1998-2002. Uzyskała 858 głosów. Radna starówki, Chełmińskiego Przedmieścia i Wrzosów.
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie