https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Światła połączą Bulwar Filadelfijski i Kępę Bazarową

KAF
W lipcu 2013 r. między bulwarem a kępą pojawi się iluminacja
W lipcu 2013 r. między bulwarem a kępą pojawi się iluminacja Lech Kamiński
Ruszył przetarg na wykonanie projektu "Zielony pomost" finansowanego z unijnych pieniędzy. W planach jest zaznaczenie przebiegu historycznego drewnianego mostu przez Wisłę.

Projekt "Zielony pomost" składa się z trzech zadań. Przede wszystkim ma powstać drewniany pomost przy Bulwarze Filadelfijskim od strony ul. Mostowej. Przy pomoście zamontowana zostanie iluminacja, która będzie łączyła się ze światłami z tarasu widokowego na Kępie Bazarowej. Dzięki temu zaznaczony zostanie przebieg historycznego drewnianego mostu przez Wisłę.

Czytaj także: Toruń. Bulwar Filadelfijski cały czas się osuwa!

W ramach projektu dzieci doczekają się placu zabaw na Kępie Bazarowej, wybudowane zostaną parkingi, stojaki rowerowe oraz strefa cumownicza. Pojawią się również nowe rośliny.

Powstanie również portal internetowy ze szczegółowym obrazem starówki i Kępy Bazarowej w formacie 3D.

Całość gotowa w lipcu

Miasto rozpoczęło już poszukiwania firmy, która zajmie się wykonaniem wszystkich elementów. Otwarcie kopert zaplanowano na 12 grudnia. We wstępnym kosztorysie prace oszacowano na ok. 2 mln zł. Połowę z tej sumy otrzymamy z unijnej dotacji. Miasto kilka dni temu podpisało umowę z marszałkiem na dofinansowanie tej inwestycji.

Nowe atrakcje mają być gotowe do połowy lipca przyszłego roku.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Zamek wciąż w niełasce

Inwestycje omijają za to Zamek Dybowski. To miejsce wciąż pozostaje niezagospodarowane. Miasto trzykrotnie próbowało zachęcić prywatne firmy, by wydzierżawiły obiekt. Oferentom proponowano 25-letni okres najmu. Jednak gospodarz zamku nie mógłby nic w tym miejscu postawić. Ponadto wszelkie działania musiałby odbywać się w ścisłym porozumieniu z miejskim konserwatorem zabytków.

- Ostatni wrześniowy przetarg pokazał, że nie ma chętnych na dzierżawę tego obiektu, dlatego zrezygnowaliśmy z dalszego organizowania przetargów - mówi Wiktor Krawiec, szef wydziału gospodarki nieruchomościami w magistracie. - Każdy przetarg kosztuje. Nie jesteśmy zamknięci na oferty. Jeśli tylko znajdzie się chętny na ten teren, zorganizujemy kolejne postępowanie.

Miasto brak inwestycji tłumaczy tym, że zamek znajduje się na obszarze zalewowym. Zrezygnowano więc nawet z iluminacji obiektu. Kępę Bazarową dzieli od zamku kilkaset metrów.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
ekonom
Przecież to się w pale nie mieści, kasy nie ma a oni sobie światełka fundują. Jak na jakiejś wiosce, gdzie nie ma szans na lepszy byt. Gdzie nowe firmy, nowa infrastruktura przemysłowa. Szlag człowieka trafia. deb***e dorwały się do kasy.
R
Roman
Ciekawe, Zamek Dybowski leży w strefie zalewowej i w związku z tym zrezygnowano z iluminacji. Nie rozumie co ma piernik do wiatraka, a skąd przekonanie, że iluminacja musi być z poziomu ziemi?
f
fdaf
bo torun to nie miasto które ma się rozwijać. takich masz na pęczki w całej polsce, jedź, rozwijaj się, toruń to miast zaścianek, tu jest średniowiecze, niebawem będziemy chodzić obowiązkowo ubrani w łachy łazarzy i co niektórzy króla tu nie ma rozwoju tu jest historia zrozumcie, chcecie nowoczesność? to wypad stąd. tu jest średniowiecze , bruk , będą pewnie konie i dorożki niebawem.
t
tylko gęśnik
Nasze miasto żyje przeszłością, normalnie krew człowieka zalewa. Po kiego grzyba nam te światełka? Warunki w mieście nie sprzyjają przedsiębiorczości, biznes opuszcza Toruń, ludzie pomału również, a tymczasem, zamiast zainwestować w rozwój gospodarczy marnotrawimy unijne pieniądze na jakiś świetlny most? Może luż lepiej sfinansować tym częściowo przeprawę pontonową na czas remontu mostu drogowego?

To jest dalej droga słoneczka miasta czyli króla gęsi , zwanego też marszałkiem , który na samym początku swojego urzędowania stwierdził , że starówka toruńska będzie "siłą napędowa gospodarki regionu" i zwinął 25 mln euro z lotniska w Bydgoszczy na ten cel. Efekt jego postępowania już mamy jak na dłoni największe bezrobocie w kroju , wyprzedza nas jedynie warmińsko-mazurskie. Jeszcze 1 roczek i będzie "sukces" I miejsce na POdium a gęsią na rękach??
m
m.
Nasze miasto żyje przeszłością, normalnie krew człowieka zalewa. Po kiego grzyba nam te światełka? Warunki w mieście nie sprzyjają przedsiębiorczości, biznes opuszcza Toruń, ludzie pomału również, a tymczasem, zamiast zainwestować w rozwój gospodarczy marnotrawimy unijne pieniądze na jakiś świetlny most? Może luż lepiej sfinansować tym częściowo przeprawę pontonową na czas remontu mostu drogowego?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska