Tę produkcję cały Toruń śledził z zapartym tchem właściwie od pierwszego klapsa. Mowa o "Panoptikonie" - filmie, który opowiada o historii naszego miasta i Polski widzianej przez pryzmat losów więźniów toruńskiego aresztu śledczego, tzw. okrąglaka.
- Nie dziwię się, że "Panoptikon" od początku wzbudza u nas takie zainteresowanie - mówi reżyser Marcin Gładych. - To film o Toruniu, tworzony w Toruniu przez torunian. Nazywam go filmem obywatelskim, bo w jego powstawanie zaangażowanych było naprawdę wiele osób.
Tylko na ekranie pojawi się ich ok. 150 - od senatora Jana Wyrowińskiego, przez rzesze społeczników po wychowanków Domu Dziecka Młody Las. W realizacji pomagało również ok. 30 instytucji.
Praca nad "Panoptikonem" trwa już półtora roku. Jak przyznaje Marcin Gładych, w tym czasie przydarzyło się kilka nieprzewidzianych zmian w scenariuszu. - Musieliśmy zrezygnować z paru scen ze względu na brak dofinansowania - mówi reżyser. - Poradziliśmy sobie jednak, bo przecież kino to magia. - Zawsze podczas pracy nad filmem pojawiają się problemy, a tak to już jest, że proces twórczy bywa bolesny.
Czytaj też: Zakończyła się w Toruniu 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest
Ekipa miała okazję przekonać się o tym m.in. podczas kręcenia scen militarnych na Barbarce. - Spędziliśmy tam dwa dni w 25-stopniowym mrozie - uśmiecha się operator Jacek Banach. - Na szczęście rozgrzewał nas entuzjazm. Problem z pogodą był też inny. Potrzebny nam był śnieg, a tu nic, nie chciało sypnąć. Musieliśmy przywieźć dwie przyczepy śniegu z Tor-Toru. W pamięci mam również pierwszy dzień zdjęciowy, gdy wjeżdżaliśmy podnośnikiem na wieżę Ratusza na wysokość 30 metrów. To było przeżycie!
Premiera "Panoptkionu" odbędzie się 23 listopada o godz. 19 w Kinie Centrum CSW. Ale nie tylko tam. Jednocześnie film zostanie wyświetlony w kilku toruńskich klubach: Kawalerce, Bababum i Dwóch Światach, a także... w prywatnych mieszkaniach. Wszystkie miejsca połączą się z Kinem Centrum za pośrednictwem internetu.
Wydarzeniu będą towarzyszyły koncerty zespołów Gribojedow, Ser Charles i Russkaja Dusza.
Producentem "Panoptikonu" jest Fundacja You Have It.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »