https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal EnergaCAMERIMAGE otwarty. Marek Żydowicz: Zalewa nas potok nieprawdziwych obrazów

Justyna Wojciechowska-Narloch
Cate Blanchett, aktorka i szefowa festiwalowego jury w konkursie głównym oraz Edward Lachman, amerykański operator filmowy
Cate Blanchett, aktorka i szefowa festiwalowego jury w konkursie głównym oraz Edward Lachman, amerykański operator filmowy Piotr Lampkowski
Aktorzy Cate Blanchett i Hiroyuki Sanada, reżyser Krzysztof Zanussi i operator Edward Lachman uświetnili swoją obecnością galę otwarcia 32. festiwalu EnergaCAMERIMAGE w Toruniu. Przez najbliższy tydzień do miasta przyjeżdżać będą inne gwiazdy polskiego i światowego kina.

Uroczyste otwarcie EnergaCAMERIMAGE odbyło się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu w sobotę, 16 listopada. Galę rozpoczęła informacja o uhonorowaniu Złotą Żabą Mariny Abramović, światowej sławy artystki, ikony performansu za jej osiągnięcia i szczególną wrażliwość wizualną. Jej budzące wiele emocji prace oglądać można było w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej w 2019 roku. Artystka nie mogła pojawić się na gali ze względu na problemy zdrowotne. W specjalnym nagraniu powiedziała, że jest wdzięczna za to wyróżnienie.

- Cieszy mnie, że tak wiele wspaniałych, kreatywnych kobiet uczestniczy w tym istotnym wydarzeniu. Festiwal EnergaCAMERIMAGE powinien zachować swoją niezależność oraz niesamowitą wyobraźnię i talent tych kobiet, które pokazują swoją twórczość dziś, w tym momencie historii - przekazała Abramović.

Toruń patrzy z odwagą w przyszłość

Oficjalnego otwarcia 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE dokonał jego twórca i dyrektor Marek Żydowicz.

— Gdy 35 lat temu wymyśliłem ideę festiwalu, pomyślałem, że najważniejsze, czym powinniśmy się zająć, to przywrócenie godności naszym oczom. Nie przypuszczałem, że trzydzieści parę lat później te słowa będą jeszcze bardziej ważne i potrzebne — powiedział. - Zalewa nas potok nieprawdziwych obrazów. Obrazów, które kłamią, obrazów, które dezinformują, które nas konfliktują. A wszystkim nam potrzebny jest spokój.

I dodał:

- Powołaliśmy ten festiwal, żeby przypomnieć o twórcach obrazu filmowego, którzy byli dyskredytowani, marginalizowani. Którzy byli uznawani za "techników", za "pomagierów". Którzy nie byli brani pod uwagę. Byli pomijani przy nagrodach, wręczanych na różnych wydarzeniach filmowych na świecie. A przecież to oni kreują to, co bezpośrednio do nas dociera - mówił Marek Żydowicz.

Podczas ceremonii otwarcia festiwalu głos zabrali także gospodarze regionu i miasta - marszałek Piotr Całbecki i prezydent Paweł Gulewski. Na scenę wyszli razem, powitali gości i podziękowali za ich obecność.

- 32. edycja festiwalu wpisuje się w spuściznę kulturową i historyczną naszego miasta, bo jest on o pięknym świecie kina, o cudownym świecie filmu, ale on jest również o Toruniu. Organizatorom tego wydarzenia, a także wszystkim osobom, które są dzisiaj tutaj z nami dziękuję za to, że ten festiwal się odbywa. Witamy wszystkich w pięknym Toruniu, który patrzy z odwagą w przyszłość – podkreślał Paweł Gulewski, prezydent Torunia.

Złota Żaba za "Szoguna"

W trakcie uroczystości wręczono Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Trafiła do rąk obecnego w Toruniu Krzysztofa Zanussiego, twórcy m.in. "Struktury kryształu" czy "Barw ochronnych".

- Czuję się trochę jak choinka, z której już po woli opadają igły, a wciąż są na niej wieszane ozdoby - żartował 85-letni Krzysztof Zanussi.

Nagrodę specjalną za udział w serialu otrzymał Hiroyuki Sanada. Japoński aktor zagrał m.in. w "Armii umarłych" i w nominowanym do Oscara "Samuraju-Zmierzchu". W Toruniu nagrodzono go za serial "Szogun". Gdy wręczono mu Złotą Żabę, Sanada ucałował statuetkę.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę tu być. To zaszczyt, że otrzymałem tę wspaniałą nagrodę. Jednak sam niczego bym nie osiągnął, więc chciałbym przyjąć ten zaszczyt w imieniu całej ekipy i członków obsady "Szoguna". Chciałbym podzielić się tym sukcesem z nimi wszystkimi — podkreślał ze sceny Sanada.

Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się projekcja filmu „Blitz” w reżyserii Steve’a McQueena, ze zdjęciami Yoricka Le Saux. Obraz ten powalczy o Złotą Żabę w konkursie głównym.

Blanchett w jury i na wystawie

Festiwal EnergaCAMERIMAGE potrwa do 23 listopada. W jego trakcie pokazanych zostanie w sumie ponad 220 filmów - pełnometrażowych, dokumentalnych, etiud studenckich. Przewodniczącą jury w najważniejszym konkursie głównym jest w tym roku zdobywczyni dwóch Oscarów Cate Blanchett. Ona również była obecna podczas gali otwarcia na toruńskich Jordankach.

Festiwalowi towarzyszy wystawa "Manifesto", która zostanie otwarta w niedzielę, 17 listopada o godz. 19 w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu". Jej główną bohaterką jest właśnie Cate Blanchett wcielająca się w 13 różnych postaci. Wystawę będzie można oglądać do 17 stycznia 2025 roku.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska