MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń wspiera artystów

(WG)
cowtoruniu.pl
Pięć osób otrzyma stypendia w dziedzinie kultury na drugie półrocze 2009 r. Zostaną one wręczone w poniedziałek o godz. 18 w kafeterii "Struna Światła".

Do magistratu wpłynęło 15 wniosków o miejskie stypendium w dziedzinie kultury na drugie półrocze 2009 r. Oceniała je komisja powołana przez prezydenta Torunia. Z tego grona wskazano pięć osób. Wśród nich znalazło się dwóch toruńskich poetów - Cezary Dobies i Marcin Jurzysta. Dobies działa w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich. Jest autorem dwóch tomów poetyckich i monografii "Herbert w Toruniu". Dzięki wsparciu miasta w wysokości 4,5 tys. zł przygotuje tom ok. 30 wierszy nawiązujących do tematyki i symboliki biblijnej.

Natomiast Jurzysta, twórca grupy poetyckiej "Poeci za kratkami", przeznaczy 3 tys. zł na przygotowanie projektu książki poetyckiej oraz dalszy rozwój twórczy. Kolejnym projektem realizowanym dzięki wsparciu miasta będzie publikacja Joanny Bielskiej - Krawczyk z Wydziału Filologicznego UMK poświęcona twórczości Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z okazji 10-lecia śmieci pisarza, która przypadnie w 2010 r. Autorka otrzyma na jej wydanie 6,5 tys. zł.

Pomoc otrzymają także muzycy. Katarzyna Ostrowska dostanie 5 tys. zł na wydanie płyty zespołu "Bałkany Śpiewają", z którym występuje. Znajdzie się na niej zapis koncertu formacji, który odbył się 7 marca br. w Od Nowie z okazji 5-lecia istnienia zespołu. 6,5 tys. zł otrzyma Anna Maria Staśkiewicz, toruńska skrzypaczka, która ma na koncie wiele prestiżowych wyróżnień m.in. III nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 r. Tę sumę przeznaczy na udział w dwóch kursach mistrzowskich w Nowym Jorku i Jadwisinie.

Uroczystość wręczenia stypendiów zacznie się o godz. 18 w kafeterii "Struna Światła" Dworu Artusa (Rynek Staromiejski 6). Podczas niej odbędzie się koncert formacji "Bałkany Śpiewają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska