Magistrat podpisał 3 stycznia umowę w tej sprawie ze spółką moBILET. Tą samą, która w naszym mieście w 2009 r. wprowadziła opłatę za postój w strefie płatnego parkowania za pomocą telefonu komórkowego. Teraz będziemy mogli komórką zapłacić za przejazdy autobusami i tramwajami Miejskiego Zakładu Komunikacji.
Trzeba założyć konto, a następnie je zasilić
Jak działa system? Najpierw należy założyć konto w systemie moBILET - www.mobilet.pl lub wysłać SMS o treści MOBILET, który kosztuje 50 gr + podatek VAT. Otrzymamy dwie wiadomości zwrotne: z loginem i hasłem oraz linkiem do pobrania z internetu darmowej aplikacji. Następnie należy zainstalować ją na aparacie i zasilić swoje konto za pomocą przelewu.
Przeczytaj również: Nowa usługa Bydgoskiej Karty Miejskiej - bilet przez komórkę. Zobacz instrukcję
Jak wygląda "kasowanie" biletu? - Trzeba wybrać w aplikacji odpowiedni bilet, wybrać normalny bądź ulgowy, a następnie podać numer boczny pojazdu, do którego wsiedliśmy - tłumaczy Andrzej Ankudo-Jankowski, dyrektor spółki moBILET.
- Numer boczny, który jest umieszczony w kilku miejscach - na zewnątrz oraz wewnątrz pojazdu - ma ułatwić identyfikację danego przejazdu - wyjaśnia Marcin Kowallek, dyrektor magistrackiego wydziału gospodarki komunalnej, który jest organizatorem transportu publicznego w mieście.
Bilety do kontroli?
Zakupiony bilet należy pokazać kontrolerowi, wybierając go z "historii biletów". Zawiera on kilka informacji: datę, godzinę, nr linii i boczny wozu. Okazuje się jednak, że pracownicy firmy, która od stycznia kontroluje bilety, jeszcze nie przeszli szkolenia dotyczącego systemu. - Firma otrzymała już informację o moBILECIE - zapewnia Kowallek i zapowiada, że żadnemu pasażerowi włos z głowy nie spadnie, gdyby kontroler nie uznał elektronicznego biletu.
Zobacz też: Bydgoska Karta Miejska ma mieć więcej funkcji
- To duże ułatwienie dla pasażerów, które poprawi jakość podróżowania w naszym mieście - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Mam nadzieję, że mieszkańcy Torunia szybko przekonają się do takiego sposobu zakupu biletów.
Tego typu usługi funkcjonują już w ponad 120 miastach m.in. Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Trójmieście i Olsztynie. W ostatnich miesiącach zostały uruchomione m.in. w Malborku, Włocławku czy Suwałkach. Toruń jest jednak pierwszym ośrodkiem, gdzie usługa została poszerzona o zakup biletów miesięcznych. A to oznacza, że pasażerowie nie będą musieli stać w długich kolejkach do punktów MZK.
Jakie jeszcze korzyści płyną z moBILETU? - Nie trzeba szukać kiosków bądź drobnych - mówi Paweł Andrzejczak z firmy moBILET. - System jest dostępny przez całą dobę. Transakcje przez internet są zabezpieczone specjalnym szyfrem. Urząd miasta natomiast może skorzystać np. na zwiększeniu sprzedaży biletów.
Firma dostanie prowizję
Operator systemu został wybrany w przetargu. Jego wynagrodzeniem będzie prowizja: 3,5 proc. od miesięcznej sprzedaży jednorazowych i krótkookresowych biletów i 2 proc. - miesięcznego utargu od sprzedaży miesięcznych. Dla porównania, rabat udzielany punktom sprzedającym bilety jednorazowe wynosi 4,86 proc. Miasto nie poniesie kosztów związanych z wprowadzeniem i utrzymaniem systemu.
Informacje o tym, jak korzystać z niego znajdziemy: na stronie www. mobilet.pl, w kasach, autobusach i tramwajwach oraz na wiatach przystankowych.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »