Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń zyskuje nowy-stary park! Co w sobie kryje? Niedługo otwarcie [zdjęcia]

Agata Wodzień
nadesłane Paulina Wruszczak/AGW
To miejsce nie było dostępne dla mieszkańców w takim stopniu nigdy wcześniej. Park przy ul. Fredry, należący wcześniej m.in. do wojewodów pomorskich, przeszło wielką metamorfozę, m.in. zyskało 122 gatunki roślin. WFOŚiGW zapraszana otwarcie.

Jest trochę jak tajemniczy ogród. Park, o którym mowa, przylega do dawnej rezydencji wojewodów pomorskich zaprojektowanej w stylu secesyjnym. Budynek powstał w 1914 roku z przeznaczeniem na siedzibę Kasyna Wojskowego pułku piechoty będącego częścią jednej z dywizji Cesarstwa Niemieckiego.

Kiedy zakończyła się I wojna światowa, swoją siedzibę znalazła tu Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej, kilka lat później przeniesiona do Koszar Racławickich. W latach 1925–1939 budynek pełnił rolę rezydencji wspomnianych już wojewodów pomorskich. Podczas pobytów w Toruniu dwukrotnie w międzywojniu mieszkał tu prezydent Ignacy Mościcki. Po II wojnie światowej obiekt stał się miejscem działalności naukowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Lata 2011-2014 to czas gruntownej modernizacji i nowi właściciele budynku przy ul. Fredry 8. Teraz jest tu siedziba Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tyle o losach budynku, wróćmy do parku. WFOŚiGW postanowił przywrócić to miejsce mieszkańcom. Zielony teren przeszedł szereg prac, których zwieńczeniem będzie jego oficjalne otwarcie w piątek 19 maja o godzinie 11:00.

- Podczas uroczystości obędzie się przyrodniczy spacer po parku dla dzieci z toruńskich placówek edukacyjnych, podczas którego uczniowie podziwiać będą szatę roślinną parku, wezmą udział w licznych zabawach i grach edukacyjnych oraz obserwacji ptaków i owadów - zapowiada Paulina Wruszczak z WFOŚiGW w Toruniu.

Teren parku stanowi założenie ogrodowe, które znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, w granicach historycznego układu urbanistycznego Bydgoskiego Przedmieścia i Rybaków, wpisanego do rejestru zabytków.

Jakie prace wykonano w parku?

- W poprzednim roku zakończono inwestycję, w ramach której zagospodarowano te urokliwe tereny, m.in. wykonano nasadzenia roślinne, system nawadniający, oświetlenie, założono trawniki oraz zaprojektowano i wykonano układ komunikacyjny oparty o historyczną oś przecinającą teren z południowego wschodu na północny zachód. Wzdłuż osi poprowadzono główną aleję parkową. Na osi zaprojektowano węzeł kompozycyjny w postaci placu otoczonego bylinowym labiryntem. Oprócz tego w parku zaproponowano typową dla przełomu XIX i XX wieku obwodnicę – alejkę udostępniającą peryferyjne części założenia - wymienia Paulina Wruszczak.

Jakie rośliny znajdziemy w parku WFOŚiGW przy Fredry?

Po rewitalizacji teren zyskał 122 gatunki roślin - wprowadzono bogaty skład gatunkowy, który znacząco poprawił bioróżnorodność miejsca. Wyróżnić można następujące grupy roślin:

  • drzewa o atrakcyjnym ulistnieniu i kwiatach, takie jak np.: lipa szerokolistna i drobnolistna, magnolia japońska i magnolia brooklińska, grujecznik japoński, buk pospolity „Pendula”,
  • krzewy zimozielone, takie jak np.: różaneczniki, mahonia pospolita, barwinek pospolity, cis pospolity, jałowiec Pfitzera, trzmielina Fortune'a,
  • krzewy o znaczeniu biocenotycznym, stanowiące bazę pokarmową dla ptaków, takie jak np.: ognik szkarłatny, śliwa tarnina, dereń jadalny, świdośliwa kanadyjska,
  • krzewy o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach, takie jak np.: hortensja bukietowa, lilak Meyera „Palibin”, jaśminowiec, azalie, kaliny, pigwowce itd.
  • rabaty bylinowe, których bogaty skład gatunkowy ma znaczenie biocenotyczne dla owadów i stanowi atrakcję przez cały sezon wegetacyjny (70 gatunków).

Prace trwały od kwietnia 2016 do stycznia 2017 roku.

Na terenie parku znajdziemy ławki i leżaki, budkę do wymiany książek, karmniki dla ptaków, lunetę do obserwacji miejscowej awifauny, budki lęgowe oraz domki dla owadów.

Park będzie ogólnodostępny dla mieszkańców oraz turystów, którzy znajdą się w okolicy Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia. - Mamy nadzieję, że stanie się nie tylko miejscem do odpoczynku na świeżym powietrzu – Wojewódzki Fundusz pragnie bowiem zaprosić szkoły i organizacje ekologiczne do współpracy przy organizowaniu na terenie parku edukacyjnych spotkań dla dzieci i młodzieży - mówi Paulina Wruszczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska