Jest trochę jak tajemniczy ogród. Park, o którym mowa, przylega do dawnej rezydencji wojewodów pomorskich zaprojektowanej w stylu secesyjnym. Budynek powstał w 1914 roku z przeznaczeniem na siedzibę Kasyna Wojskowego pułku piechoty będącego częścią jednej z dywizji Cesarstwa Niemieckiego.
Kiedy zakończyła się I wojna światowa, swoją siedzibę znalazła tu Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej, kilka lat później przeniesiona do Koszar Racławickich. W latach 1925–1939 budynek pełnił rolę rezydencji wspomnianych już wojewodów pomorskich. Podczas pobytów w Toruniu dwukrotnie w międzywojniu mieszkał tu prezydent Ignacy Mościcki. Po II wojnie światowej obiekt stał się miejscem działalności naukowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Lata 2011-2014 to czas gruntownej modernizacji i nowi właściciele budynku przy ul. Fredry 8. Teraz jest tu siedziba Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Tyle o losach budynku, wróćmy do parku. WFOŚiGW postanowił przywrócić to miejsce mieszkańcom. Zielony teren przeszedł szereg prac, których zwieńczeniem będzie jego oficjalne otwarcie w piątek 19 maja o godzinie 11:00.
- Podczas uroczystości obędzie się przyrodniczy spacer po parku dla dzieci z toruńskich placówek edukacyjnych, podczas którego uczniowie podziwiać będą szatę roślinną parku, wezmą udział w licznych zabawach i grach edukacyjnych oraz obserwacji ptaków i owadów - zapowiada Paulina Wruszczak z WFOŚiGW w Toruniu.
Teren parku stanowi założenie ogrodowe, które znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, w granicach historycznego układu urbanistycznego Bydgoskiego Przedmieścia i Rybaków, wpisanego do rejestru zabytków.
Jakie prace wykonano w parku?
- W poprzednim roku zakończono inwestycję, w ramach której zagospodarowano te urokliwe tereny, m.in. wykonano nasadzenia roślinne, system nawadniający, oświetlenie, założono trawniki oraz zaprojektowano i wykonano układ komunikacyjny oparty o historyczną oś przecinającą teren z południowego wschodu na północny zachód. Wzdłuż osi poprowadzono główną aleję parkową. Na osi zaprojektowano węzeł kompozycyjny w postaci placu otoczonego bylinowym labiryntem. Oprócz tego w parku zaproponowano typową dla przełomu XIX i XX wieku obwodnicę – alejkę udostępniającą peryferyjne części założenia - wymienia Paulina Wruszczak.
Jakie rośliny znajdziemy w parku WFOŚiGW przy Fredry?
Po rewitalizacji teren zyskał 122 gatunki roślin - wprowadzono bogaty skład gatunkowy, który znacząco poprawił bioróżnorodność miejsca. Wyróżnić można następujące grupy roślin:
- drzewa o atrakcyjnym ulistnieniu i kwiatach, takie jak np.: lipa szerokolistna i drobnolistna, magnolia japońska i magnolia brooklińska, grujecznik japoński, buk pospolity „Pendula”,
- krzewy zimozielone, takie jak np.: różaneczniki, mahonia pospolita, barwinek pospolity, cis pospolity, jałowiec Pfitzera, trzmielina Fortune'a,
- krzewy o znaczeniu biocenotycznym, stanowiące bazę pokarmową dla ptaków, takie jak np.: ognik szkarłatny, śliwa tarnina, dereń jadalny, świdośliwa kanadyjska,
- krzewy o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach, takie jak np.: hortensja bukietowa, lilak Meyera „Palibin”, jaśminowiec, azalie, kaliny, pigwowce itd.
- rabaty bylinowe, których bogaty skład gatunkowy ma znaczenie biocenotyczne dla owadów i stanowi atrakcję przez cały sezon wegetacyjny (70 gatunków).
Prace trwały od kwietnia 2016 do stycznia 2017 roku.
Na terenie parku znajdziemy ławki i leżaki, budkę do wymiany książek, karmniki dla ptaków, lunetę do obserwacji miejscowej awifauny, budki lęgowe oraz domki dla owadów.
Park będzie ogólnodostępny dla mieszkańców oraz turystów, którzy znajdą się w okolicy Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia. - Mamy nadzieję, że stanie się nie tylko miejscem do odpoczynku na świeżym powietrzu – Wojewódzki Fundusz pragnie bowiem zaprosić szkoły i organizacje ekologiczne do współpracy przy organizowaniu na terenie parku edukacyjnych spotkań dla dzieci i młodzieży - mówi Paulina Wruszczak.