
Reprezentantami II LO w Toruniu byli Marcin Ciepły i Mateusz Dudek
Tam w Laboratorium Eksperymentalnym dla młodzieży poznawała smak pracy naukowej.
30 szczęśliwców z toruńskich liceów ogólnokształcących I, II, IV, V, VIII i X gościło od 20 do 24 października w Getyndze, gdzie w getyńskim Laboratorium Eksperymentalnym (X-LAB) brali udział w zajęciach z fizyki, chemii, biologii, a także matematyki i informatyki. Wyjazd to efekt 20-letniej współpracy II LO w Toruniu z Hainberg Gymnasium w Getyndze oraz 4-letniej współpracy z getyńskim Laboratorium Eksperymentalnym (X-Lab).
W ramach tej współpracy między II LO w Toruniu a Hainberg Gymnasium w Getyndze prowadzona jest od 19 lat nieprzerwana wymiana młodzieży, która ma na celu integrację młodzieży polskiej i niemieckiej, a także poznawanie kultury i historii krajów niemieckojęzycznych oraz różnic w systemach edukacji. Młodzież ma okazję przećwiczyć umiejętność posługiwania się językiem obcym, a także zająć się szukaniem w dziedzinie nauki polskiej i niemieckiej wspólnych cech i kierunków działań.
Nauka w czterech kolorach
Podobnie jak w latach ubiegłych wizyta toruńskiej młodzieży przebiegała pod hasłem: "Most uczniów i nauczycieli miast partnerskich Torunia i Getyngi".
Uczniowie z toruńskich szkół brali udział w zajęciach prowadzonych w nowoczesnym X-LAB, które jest eksperymentalnym laboratorium dla młodzieży, popularyzującym nauki przyrodnicze przez bezpośredni dostęp uczniów do aparatury badawczej.
-X- LAB w Getyndze mieści się w niezwykle oryginalnym budynku - tłumaczy Mariusz Jamiński, dyrektor II LO. - Na każdym piętrze znajdują się pracownie dla poszczególnych przedmiotów przyrodniczych, którym przypisano odpowiednie kolory. Czerwony dla fizyki, żółty dla chemii, zielony dla biologii a niebieski dla matematyki i informatyki.
Głównym założeniem projektu jest uatrakcyjnienie zajęć edukacyjnych w szkołach ponadgimnazjalnych, a także przygotowanie do świadomego wyboru kierunku studiów wyższych oraz zwiększenia zainteresowania studiami na kierunkach przyrodniczych. Jest to możliwe dzięki wykładom i ćwiczeniom prowadzonych przez uczniów pod okiem naukowców uniwersytetu w Getyndze.
Tylko dla orłów
Kto ma szansę na taki wyjazd?
- Szkoły typują najlepszych uczniów zainteresowanych przedmiotami ścisłymi i na tej podstawie przeprowadzana jest rekrutacja - wyjaśnia Mariusz Jamiński.
Reprezentantami II LO byli w tym roku: Marcin Ciepły i Mateusz Dudek. Co dał im ten wyjazd?
- Brałem udział w zajęciach z fizyki - opowiada Marcin. - Robiliśmy doświadczenia z mikrofalami i radioaktywnością, co było bardzo interesujące. Tym bardziej że wszystko odbywało się przy użyciu nowoczesnego sprzętu.
Marzeniem Marcina, który jest w klasie maturalnej, jest studiowanie w Getyndze.
- Otrzymałem certyfikat, który ułatwia zdawanie na uniwersytet Getyndze, więc na pewno będę próbował - zdradza Marcin.
Według Waldemara Gancarza, nauczyciela fizyki, który już trzeci raz odwiedził Getyngę razem z toruńską młodzieżą, tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne.
- Ta oferta jest o tyle cenna, że uczniowie, którzy biorą udział w wyjeździe, mają okazję mieć zajęcia w bardzo dobrze wyposażonych laboratoriach - mówi Waldemar Gancarz. - Wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim, więc uczniowie mają dodatkowo szansę sprawdzić swoje umiejętności językowe. Poza tym prowadzili je doskonale przygotowani naukowcy, od których także ja, jako nauczyciel, mogłem się wiele nauczyć. Uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w pięciodniowym kursie, które są firmowane przez uniwersytet w Getyndze. Taki dokument otwiera im drzwi na getyński Uniwersytet Georga Augusta.
Chociażby z tego powodu warto się starać o wyjazd do Getyngi, bo ta uczelnia nazywana jest mekką niemieckiej nauki i wypuściła już kilkunastu noblistów. Czy wśród toruńskich uczniów rośnie nowy noblista?
- Niewykluczone - śmieje się Waldemar Gancarz. - Poza tym podczas wyjazdy do Getyngi młodzież pełniła funkcje ambasadora Torunia i świetnie się z tego obowiązku wywiązała.
Torunianie zostali też przyjęci przez burmistrza miasta Getyngi, a także zwiedzili siedzibę Rady Miasta i starówkę.